מפיק סרט או סדרה בירושלים? קבל סיוע

את התקציבים ישקיעו משרדי הממשלה ועיריית ירושלים במטרה לפתח תעשיית קולנוע מובילה בבירה. הסדרה הראשונה שתצולם - עבור NBC.

ידידיה בן אור , כ' באדר תשע"ד

תחנה מרכזית בירושלים
תחנה מרכזית בירושלים
פלאש 90

ממשלת ישראל ועיריית ירושלים אישרו השבוע מענק תקדימי לעידוד צילום הפקות ענק של קולנוע וסדרות טלוויזיה בינלאומיות עתירות תקציב בירושלים.

את התקציבים ישקיעו משרדי הממשלה ועיריית ירושלים במטרה לפתח תעשיית קולנוע מובילה בבירה ולהביא את ירושלים אל מיליוני מסכים בעולם.

במשרד ובעירייה מאמינים, כי המיזם החדש יחזק את תעשיית הטלוויזיה והקולנוע בירושלים, יביא להשקעות רבות בעיר, ליצירת הזדמנויות תעסוקה חדשות, ולמשיכת השקעות והפקות נוספות. הם גם מקווים, כי מיתוגן ופרסומן של ירושלים ומדינת ישראל בעולם יביאו לגידול בהכנסות המדינה והעיר מתיירות, מתרבות וממסחר.

ליוזמה שותפים משרד האוצר, משרד הכלכלה, המשרד לירושלים והתפוצות, משרד התיירות, עיריית ירושלים והמיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים, בשיתוף פעולה חסר תקדים שנועד לצרף את בירת ישראל לערים מובילות בעולם, אשר פועלות במודלים דומים כדי לקדם הן את תעשיית הקולנוע בהן והן את מיתוגם בעולם.

עבור עונת צילום ראשונה תוכל ההפקה לזכות במענק של עד 14 מיליון ₪ במימון הבא: אוצר (4 מיליון ש"ח), הכלכלה (3 מיליון ₪), ירושלים והתפוצות (3 מיליון ₪) , תיירות (3 מיליון ₪) עירית ירושלים (1 מיליון ₪).

עבור עונת צילום שנייה יינתן מענק נוסף של עד 8 מיליון ש"ח במימון הבא: אוצר (1.9 מיליון ש"ח) כלכלה (1.7 מיליון ש"ח) ירושלים והתפוצות (1.7 מיליון ש"ח) תיירות (1.7 מיליון ש"ח) ועירית ירושלים (1 מיליון ₪).

כתנאי לקבלת המענק, תצטרך ההפקה צריכה להשקיע לפחות 25 מיליון ש"ח בארץ ומתוכם לפחות 4 מיליון ₪ בירושלים, וכמו כן עיקר העלילה תצטרך להתרחש בירושלים. הגובה המקסימלי של המענק יהיה עד 25% מכלל ההוצאות של ההפקה בארץ ובירושלים.

הראשונה ליהנות מהמענקים החדשים תהיה רשת NBC האמריקאית, אשר תחל לצלם בקרוב בירושלים סדרת מתח בלשית בינלאומית, "דיג", בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים. יוצרי הסדרה הם גידי רף (חטופים ו -"homeland") ושותפו זוכה פרס האמי טים קריג.

ירושלים היא המרכז העלילתי של הסדרה ובה גיבור הסדרה, סוכן FBI, פועל לגילוי סודות ופעילויות של גורמים בינלאומיים ומקומיים בעיר העתיקה.

הסדרה זכתה במענקים בסיומו של תהליך הערכה שערך המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים. ההליך כלל נוהל תמיכה במסגרתו פורסם המסלול הייחודי לירושלים, התקבלו מספר הצעות העומדות בתנאי הסף ונערך הליך הערכה מקצועי.

אנשי המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים אמרו בנימוקיהם כי מדובר ב"סדרה מרתקת מלאת התרחשויות מפתיעות, תוך כתיבה קולנועית סוחפת שלצד דרמת מתח, מצליחה להביא אל המסך דרמה אנושית מורכבת. צוות ההפקה בעל הניסיון הרב מארה"ב ומהארץ מבטיח איכות הפקתית ותהודה רבה".

בימים אלה מיזם הקולנוע שוקד על גיוס תקציב נוסף לתמיכה בסדרת טלוויזיה מצטיינת נוספת בשם"ג'רוזלם", בהפקה גרמנית-צרפתית-ישראלית.

בהמשך להודעת NBC אמר היום שר הכלכלה נפתלי בנט: "בימים בהם ישנם גורמים בעולם המדברים על חרמות, אין דבר יותר חשוב מאשר להביא את פניה היפות של ישראל ולקדם הפקות בינלאומיות בבירה. באמצעות שחקנים, מסכים ונופיה של ישראל, זו הדרך הנכונה יותר להילחם בדה לגיטימציה. השר בנט הוסיף כי ה-dig יעשה טוב לקולנוע הישראלי, לכלכלת ישראל ולתדמיתה".