‫"האזיק ההלכתי" של מכון צומת

בשירות בתי הסוהר עושים שימוש באזיקים שאושרו על ידי מכון 'צומת'. "אסור שתהיה אפליה בין אסיר שומר שבת לבין אסיר שאינו".

עדו בן פורת , כ' באדר תשע"ד

אזיק הלכתי
אזיק הלכתי
מכון צומת

בוועדת המדע של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, נערך דיון הלכתי-טכנולוגי בקשר להצעת החוק למעקב אחר מפוקחים באמצעות אזיק אלקטרוני.

חבר הכנסת דוד אזולאי (ש"ס) ועוזרו אבי רוזן זימנו את ראש מכון ''צומת'', המהנדס הרב ישראל רוזן, לחוות דעתו על התאמת הציוד לשבת לטובת מפוקחים שומרי שבת.

הרב רוזן הסביר כי הציוד פותח מתחילתו (2004) באישור מכון ''צומת'', לבקשת המשטרה ושב"ס, "כמו כן ציוד חדש שנכנס לשימוש בשנת 2010 נבדק ואושר גם הוא ע"י רבני מכון 'צומת' ומהנדסיו".

לשאלת ח"כ גפני את חברת התפעול "מתי הציוד הזה נבדק בפעם האחרונה?", השיב הרב רוזן כי האישור הוא למוצר והוא בתוקף כל עוד לא נעשו בו שינויים, כמו בכל מיכשור וציוד אחר. הרב רוזן הוסיף כי לקראת מעבר לטכנולוגיה תקשורתית מתקדמת נערכו פגישות בין השב"ס, חברות הציוד ומכון ''צומת'' כדי שהמכרזים יכללו את ההנחיות "ההלכ-טכניות" הדרושות.

גפני תבע מגורמי השב"ס כי הציוד יבדק אחת לשנה, כדי לוודא שלא נעשו שינויים: "יש אפשרות שאסיר שומר שבת יעדיף להיות כלוא בבית סוהר מאשר לחלל שבת בשל האזיק, ולכן על מכון 'צומת' לוודא שהציוד עומד בתקן ההלכתי".  

גפני הבהיר כי החוק חייב לכלול דרישה לבדיקה של התאמת הציוד לשבת, ו"זה לא חייב להיות 'צומת'. אני דווקא סומך עליו, אבל יכול להיות שיש גם מישהו אחר". עוד הוסיף כי רב השב"ס יאשר את הבדיקה ויסמוך ידו עליה. "אסור שתהיה אפליה בין אסיר שומר שבת לבין אסיר שאיננו שומר שבת", אמר.

הרב רוזן חתם את הדיון בתודה ליו"ר הוועדה, ח"כ גפני, על גישתו לכלול היבטי הלכה וטכנולוגיה בחוקי המדינה ובתקנות הנלוות, וכן על דרישה לפיקוח ולחידוש האישור מדי שנה. 


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il