'דנון, אקוניס ואלקין - ראשי הממשלה בפועל'

באופוזיציה תוקפים את חברי הכנסת וסגני השרים מהימין שהעבירו מסר תקיף לנתניהו: ''הקפאת בנייה נוספת - תשבור את הכלים".

עדו בן פורת , כ' באדר תשע"ד

לא בכוח. חוטובלי, אלקין ואקוניס
לא בכוח. חוטובלי, אלקין ואקוניס
צילום: פלאש 90

באופוזיציה תוקפים בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו וטוענים כי הוא "שבוי של הימין הקיצוני".

"נתניהו הוא ראש ממשלה בתואר בלבד", אמר הערב יו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג, "ראשי הממשלה בפועל הם סגני השרים אלקין, דנון ואקוניס מהאגף הניצי בליכוד".

דבריו של הרצוג באים בעקבות מכתב חברי הכנסת וסגני השרים מהימין, שהבהירו לראש הממשלה כי הקפאת בנייה נוספת ביהודה ושומרון - אינה באה בחשבון ולא תעבור בשקט. זאת בתגובה לדיווחים על דרישה אמריקנית להקפיא את הבנייה.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) טענה כי מי שמנהיג את הממשלה הוא הימין הקיצוני, כלשונה, "שהאויב הכי גדול שלו הוא ההסדר המדיני, בשמו אנחנו מסתכסכים עם האמריקאים, בשמו אנחנו מממנים את ההתנחלויות. איפה יאיר לפיד? איפה ציפי לבני? למה הם ממשיכים להכשיר את הממשלה המסוכנת הזאת?

"בלי הקפאת הבנייה לא יהיה הסכם שלום, כמו שגם נתניהו יודע. אולי בגלל זה הוא שותק?", שאלה ח"כ רוזין. "אני מודה לסגני השרים ולח"כים שחושפים את פרצופה האמיתי של הממשלה הזאת", הוסיפה.

חברי הכנסת וסגני השרים משדולת ארץ ישראל שיגרו מוקדם יותר היום מכתב לראש הממשלה נתניהו. "בימים אלו הגיעו אלינו ידיעות בדבר דרישה מישראל להסכים להקפאה בבינוי ותכנון ישובים ביהודה ושומרון", כתבו הח"כים.

חברי השדולה בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין וח"כ אורית סטרוק, הדגישו כי "אנו מתנגדים בתוקף להקפאה מכל סוג, לרבות הקפאה 'מחוץ לגושים', ונראה בהתחייבות ישראלית כזו משום שבירת כלים".

בשבוע שעבר דווח כי הצוות האמריקני למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים דורש מישראל הקפאה "לא רשמית" מחוץ לגושי התיישבות, שתיכנס לתוקף מיד לאחר אישור מסמך המסגרת. ככל הנראה תידרש ישראל להימנע מאישור תכניות ומשיווק יחידות דיור מחוץ לריכוזי האוכלוסייה הגדולים ביהודה ושומרון.