רון טל: חייבים לגבות את חוב הפלסטינים

יו"ר חברת החשמל האלוף (מיל') יפתח רון טל סיפר כי הפלסטינים חייבים 1.4 מיליארד ש"ח לחברת החשמל, "למרות התראות שקבלו במשך שנים".

עדו בן פורת , כ"ה באדר תשע"ד

יפתח רון טל בועדת הכספים
יפתח רון טל בועדת הכספים
דוברות הכנסת

יו"ר חברת החשמל, האלוף במיל' יפתח רון טל, אמר היום (שלישי) בדיון בוועדת הכספים כי היה רוצה לעצור את אספקת החשמל לפלסטינים בשל חובם הענק לחברה.

"הפלסטינים צברו חוב של קרוב ל- 1.4 מיליארד שקלים, למרות התראות שלנו אליהם במשך שנים", סיפר רון טל. "אם היינו חברה פרטית, מזמן היינו מפסיקים את אספקת החשמל לרשות הפלסטינית ולרצועת עזה".

לדבריו אם אזרח רגיל לא היה משלם את חשבון החשמל, היו מנתקים אותו בתוך שבוע, "וכאן למרות החוב הפיננסי העצום של החברה, אנחנו נאלצים להמשיך לספק חשמל לרשות. הבעלים שלנו היא המדינה והיא צריכה לקבל החלטה בעניין. את החוב הזה חייבים לגבות", הבהיר.

בכנס ירושלים ה-11, לפני כשלושה שבועות, סיפר יו"ר חברת החשמל כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו נחוש לגבות את החוב". הוא הדגיש כי "אם חברת החשמל חפצת חיים אנחנו חייבים את תשלום החוב הזה".

יו"ר הועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הבהיר במהלך הדיון כי אם המדינה לא תסייע לחברת החשמל בגביית החוב מהרשות הפלסטינית, ועדת הכספים תשקול לפנות לבג"צ על-מנת שיחייב את המדינה לתת מענה לבעיה.

"לא יתכן שאזרחי ישראל יממנו את הגירעונות של חברת החשמל, שנובעים בין השאר, מאי גביית החוב של הרשות. יתכן שאזרחי ישראל צריכים למחות באי תשלום חשבונות חשמל. לחילופין, על הממשלה להחליט לממן את גירעונות החברה ישירות מהאוצר", אמר סלומינסקי.