"זה לא הר הבית - זה מסגד אל אקצא"

ח"כ טלב אבו ערר לח''כ משה לפייגלין: "תפסיק לדבר שטויות. אין ליהודים מה לחפש במסגד אל אקצא שנמצא על שטח כבוש".

חזקי ברוך , כ"ו באדר תשע"ד

משה פייגלין
משה פייגלין
צילום: פלאש 90

ועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב דנה היום (רביעי) בהסדרי עליית יהודים להר הבית.

הדיון התקיים בצל הדיון הסוער שהתקיים אתמול במליאה בנושא הר הבית.

כאשר המוסלמים מתפרעים בהר הבית, ההר נסגר על ידי המשטרה. בדיון נודע כי בכמה הזדמנויות לא הורשו היהודים להיכנס למתחם למרות שמדיניות הממשלה מאפשרת ביקור יהודים בכל יום במשך מספר שעות.

ממ"ר דוד, נצ"מ אבי ביטון, הסביר כי יש לו סמכות בחוק לשקול את "אינטרס שלום הציבור" ולבצע סגירה של ההר לאור שיקול זה. ח"כ מירי רגב הביעה תמיהה ותרעומת על כך שהשר לביטחון פנים והמשטרה אינם מסוגלים לאכוף את שמירת הסדר על ההר ולאפשר עלייה בטוחה של יהודים לביקור בו.

חברי כנסת מוסלמים (טלב אבו עראר ומסעוד גנאים) טענו כי ליהודים אין כל סיבה לעלות להר הבית. ח"כ טלב אבו עראר אמר כי "אין ליהודים מה לחפש במסגד אל אקצא. זה לא הר הבית. זה מסגד אל אקצא. מסגד אל אקצא הוא של המוסלמים ולא של היהודים והוא נמצא על קרקע כבושה".

ח"כ דוד צור הדגיש כי אין להלין על המשטרה וכי היא מאפשרת את הכניסה להר או סוגרת אפשרות זו על פי הבנתה את אינטרס שלום הציבור. ח"כ משה פייגלין אמר כי אם היו מתייחסים למניעת עליית יהודים להר הבית כאל קו אדום, יהודים היו יכולים לעלות להר הבית. הוא הפציר במשטרה לאפשר לוועדת הפנים לבקר בהר.

ח"כ אבו עראר ניסה להשתיק את ח"כ פייגלין ואמר: "שיפסיק. חלאס. שיפסיק לדבר שטויות". יהודית דסברג מארגון נשים למען המקדש, טענה כי המשטרה אינה אוכפת את הסדר נגד גורמים ערביים אלימים ולעומת זאת מעדיפה להרחיק קבוצות מבקרים יהודים מההר על מנת לשמור על השקט.

בסיכום הדיון ביקשה ח"כ מירי רגב, להעביר מסר ברור לשר לביטחון פנים ולמפכ"ל המשטרה, שעליהם לדאוג לכך שיהודים יוכלו לעלות להר הבית בכל יום למשך שלוש וחצי שעות, וזאת על פי מדיניות הממשלה. היא המליצה כי המשטרה תסתייע בכוחות ביטחון נוספים על מנת להבטיח את זכות היהודים לעלות להר הבית. עוד אמרה כי תמנה ועדת משנה בראשות ח"כ דוד צור שיבחנו את פעילות המשטרה על הר הבית.