שומרים על האנרגיה: חיסכון ניכר בבסיס נבטים

אחד מבסיסי צה''ל הגדולים בארץ רשם לאחרונה חיסכון לא מבוטל בצריכת החשמל.

ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ד

חיילים
חיילים
צילום: פלאש 90
בבסיסי חיל-האוויר השונים מנסים לאמץ את עקרונות המהפכה הירוקה באמצעות פרויקטים מגוונים לחיסכון במשאבים.

המגמה לא פסחה גם על בסיס נבטים, ועד כה הם הצליחו להגיע לחיסכון של 9% לשנה בצריכת החשמל.

"אלו מספרים משמעותיים משום שבסיס נבטים גדול והתשתיות שלו צורכות אנרגיה רבה. למעשה, הנתון הזה גבוה יותר מהיעד שהצבנו לחיסכון בצריכת החשמל והמטרה שלנו היא לשמור עליו", אומר לאתר חיל האוויר רס"ן רועי לובינסקי, מפקד גף מערכות שאחראי על תחום חיסכון באנרגיה בבסיס.

נוסף לחיסכון המשמעותי בצריכת החשמל, רשמו בבסיס הדרומי גם חיסכון של 14% מצריכת המים. הנתונים הללו הושגו הודות למספר פרויקטים ירוקים המתקיימים מזה תקופה ארוכה בבסיס שבנגב: חלקם מיזמים פשוטים אך חכמים ואילו חלקם מורכבים ושנונים.

כך למשל מתקיים בבסיס מיזם הפועל לסגירה אוטומטית של מיזוג-האוויר בטייסות ויחידות הבסיס במטרה לחסוך בצריכת החשמל, ואילו במגורי החיילים והקצינים הותקנו "חסכמים" על מנת להקטין את צריכת המים. לכל הפרויקטים יש חשיבות מבחינת שמירה על איכות הסביבה אך גם יתרון כלכלי לא מבוטל. "בסופו של דבר כולם מרוויחים", מסביר רס"ן לובינסקי. "יש כאן גם חיסכון באנרגיה, גם הארכת החיים של המערכות בבסיס וגם חיסכון בכסף. הכסף שאנחנו חוסכים מגיע קודם כל לרווחת הבסיס".

על אף ההישגים המרשימים, בנבטים לא נחים על זרי הדפנה: בימים אלו שוקדים אנשי הבסיס על פרויקטים נוספים, ביניהם מיזם משאבות חום, שעתיד לספק מים חמים לחיילי הבסיס באמצעות חשמל. "המשאבות הללו יחסכו את השימוש בסולר על מנת לחמם את המים וכך יופחת הזיהום", הוא מוסיף.