על תנועת הנוער יחד, שמעתם?

הגרעין התורני בבית שמש הקים תנועת נוער לילדים משכונות מתפתחות, התנועה גדלה והתפתחה לשני סניפים.

יעל רון , כ"ז באדר תשע"ד

תנועת יחד בבית שמש
תנועת יחד בבית שמש
אודיה רובין

לפני תשע שנים, הקים הגרעין התורני "יחד" בבית שמש תנועת נוער לילדים משכונות מתפתחות בבית שמש, לתנועה הם קראו "יחד" כמו לגרעין.

מאז, לתנועה יש כבר שני סניפים, אחד מהם הוא סניף לוין שנמצא בשכונת "גני-שמש" ופועל במקלט של בית הספר.

בסניף לוין, יש כבר שלושים חניכים ועשרה מדריכים, התנועה פועלת במתכונת רגילה, בדומה לכל תנועת נוער דתית, פעולות בשלישי ושבת, פעילויות מיוחדות בחגים ובחופשים וכמובן, טיולים וחודש אירגון.

"מה שמיוחד בסניף שלנו, הוא שהחניכים באים ממגוון רחב של אוכלוסיות, עולים וותיקים, בני עדות המזרח, אשכנזים, עולים מאתיופיה ומרוסיה", מספרת הקומונרית של סניף לוין, דפנה הר- לבן. "הגיוון הרב בשכונה יוצר קשר מיוחד בין האוכלוסיות ובסניף אנחנו מנסים למנף אותו, לאחד בין כולם ולתת לכל אחד את המקום שלו. הסניף מהווה בעיניי קיבוץ גלויות אמיתי, בנוסף לכך, הסניף מיוחד גם בכך שהחניכים לא באים מבתים דתיים כמו המדריכים, אלא מבתים חילוניים ומסורתיים. אמנם זה אתגר אבל אנחנו מאוד שמחים להכיר אנשים ששונים מאיתנו, וליצור נקודות מחברות".

איזה פעילות זכורה לך במיוחד?

"יש טיולים וגם התנדבויות בקהילה. שתלנו גן פרחים בשכונה של הסניף, חילקנו סוכריות וברכות שנה טובה לאנשי השכונה לקראת ראש השנה, ובחנוכה חילקנו מטבעות שוקולד. אני חושבת שמה שזכור לי הכי חזק היא הפעילות בחנוכה, היה כיף לשמח אנשים והחניכים הרגישו טוב מאוד כשנתנו לאדם אחר והעלו חיוך על פניו".

איך אתם מגיעים לחניכים, משיגים מדריכים?

"אנחנו מנסים להגיע לחניכים דרך בית הספר שהסניף פועל במקלט שלו, מנסים לעבור בשכונה ולהביא אותם לסניף. יש לנו קשר אישי מאוד חם ותומך איתם, זה אחת הסיבות שהם רוצים וממשיכים לבוא. את המדריכים אנחנו משיגים דרך האולפנות והישיבות התיכוניות בעיר, וגם מפה לאוזן. אנחנו מקיימים ראיונות לכניסה להדרכה והטובים והמתאימים ביותר נכנסים, ברוך ה', יש המון היענות לכניסה להדרכה".