הבחור לא מעניין

"אני נפגשת עם בחור ישיבה נחמד, עם מידות טובות, יראת שמיים וכל מה שאפשר לחפש. אבל, יש לי בעיה אחת: משעמם לי בפגישות איתו".

שרית יורב , א' באדר ב תשע"ד

זוג כועס
זוג כועס
Thinkstock

טור על זוגיות ומשפחה במדור נשים עם מנחת הנישואין שרית יורב. מדי שבוע נעלה שאלה בנושאי זוגיות, נישואין, משפחה ועוד.

שאלה: אני בחורה רווקה בת 24, עומדת לקראת סיום תואר ראשון במכללה. אני נפגשת עם בחור ישיבה נחמד, עם מידות טובות, יראת שמיים, טוב לב וכל מה שאפשר לחפש. אבל, יש לי בעיה אחת: משעמם לי בפגישות איתו. הוא לא מדבר בצורה מעניינת ומאוד קשה לי להקשיב לו. האם זה סימן שזה "לא זה"? אני מחפשת סיבה קצת יותר מוצדקת כדי לומר לו "לא" ולא מוצאת, הוא באמת בחור טוב. מצד שני: איך אפשר להתחתן כשהבעל לא מעניין אותך?

תשובה:

שואלת יקרה, ממה שאת מתארת, התחושה שלך טובה בפגישות. את לא מתארת דחיה או איזושהי התנגדות פנימית לבחור. את אומרת שמצאת בבחור הזה הרבה טוב, וכל מה שחיפשת. בכל זאת קשה לך עם חוסר העניין בפגישות. אני מציעה שתנסי למקד לעצמך מה בדיוק משעמם שם: הנושאים ותוכן השיחה, או אולי טון הדיבור אחיד?

יתכן ואפילו כמעט ודאי, שאתם באים מעולמות שונים (מכללה לעומת ישיבה, למשל) ולכן הנושאים שמעסיקים אתכם ביום-יום, קצת שונים. לדוגמא: את חושבת: "איך אשלב עבודה בהוראה עם החובות הלימודיות שעוד נותרו לי למכללה" ובמקביל, הוא חושב: "איך איישב את הסתירה ברמב"ם על הגמרא". שניכם מגיעים לפגישה כאשר כל אחד טרוד בעולמו, וסביר להניח שכל אחד מכם יביא איתו, לשיחה, את מה שבעולמו. האם זו סיבה לפסול את הבחור? לעניות דעתי, לא נראה לי שזו סיבה מספיק טובה. עם קצת יצירתיות, ניתן בקלות להתגבר על הבעיה הזו:

אתם יכולים לנסות למצוא נושאים "אוניברסאליים" – שיעניינו את שניכם באותה מידה. למשל, המצב הביטחוני בארץ...

אתם יכולים גם לדבר על החוויות שהיו לכם במהלך היום, מה הרגשתם במצבים חברתיים שונים "חבר פנה לעזרה, אבל לא שיתף איתי פעולה" - הרגשתי מתוסכל וכו'...

אתם יכולים ליצור לעצמכם עולם משותף, ע"י חוויות משותפות, כמו: טיול, הליכה לאירוע כלשהו יחד וכדו'. הכל בגבולות ההלכה, כמובן.

אפשר לנסות למצוא עניין גם בנושאי שיחה שבדרך כלל לא מעניין אותך, אך הפעם, בגלל שזה נושא שקשור לבחור, מעניין אותך לדעת איך הוא מתייחס לעניין הזה, לנסות לראות מה את יכולה ללמוד מההתייחסות הזאת על המידות שלו ועל הלך הרוח שלו.

למשל, אם נשאר אל תוך הלילה כדי למצוא את התשובה לקושיה, תוכלי לראות בכך התמדה, אולי גם תוכלי לראות חוסר עמידה בגבולות של שעות שינה – תלוי בזוית ההסתכלות. יש לציין שלא מומלץ לבנות "פרופיל אישיות מלא" על סמך התנהגות במצב אחד בלבד, יש לבחון אם יש כאן "דפוס התנהגות" ,כלומר: אם אותה התנהגות חוזרת באירועים שונים שעליהם הוא מספר לך.

אם טון הדיבור משעמם אותך, אמצי לך את הפתגם :" אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו". אחרי הכל הגעת לדייט ולא לסמינריון בתנועת הנוער. הוא לא חייב לדבר בצורה כריזמטית וסוחפת. יש אנשים שיודעים להתלהב בשקט, לומר את האמת שלהם, שהם מאוד מאמינים בה, בטון דיבור קצת יבש. לא כי זה משעמם אותם, אלא כי זו צורת ההתבטאות שלהם, שבה הם מורגלים.

לפעמים אנחנו חושבות: "איך הבחור יראה בפני החברות שלי" ולא "האם זה הבחור המתאים לי". ולכן, אנחנו מחפשות (או לפחות מעדיפות) בחור ספונטני, רגיש, עם חוש הומור, סוחף , כריזמטי ועוד תכונות שהן יותר חיצוניות ופחות שמות דגש על התוכן. לצערי הרב, יש הרבה רווקים שהם בחורים מקסימים ועדינים, בחורים מצויינים עם מידות מעולות, שכל "חטאם" שהם שקטים, עדינים ולא מספיק כריזמטיים.

לסיכום, עשי את השיקול הענייני: האם לבחור יש את המידות הטובות שאני מחפשת, האם יש לו יראת שמיים, האם האופי שלו מתאים לי והאם יש בינינו כימיה. כמו שנאמר: "אל תביט אל גובה קומתו ואל מראהו...". התרכזי בעיקר ובעז"ה הקב"ה יישלח לך את המיועד במהרה. בהצלחה רבה!

שרית יורב - מנחת נישואין, מרכז י.נ.ר-יועצי נישואין רבניים sarityorav@gmail.com