הבית היהודי נגד חוק הפונדקאות של גרמן

הסיעה תגיש ערר נגד הצעת החוק שלדברי פורום חותם "מתעלם משיקולים חברתיים שעלולים לפגוע בחברה כולה".

ניר הר זהב , ב' באדר ב תשע"ד

תינוקות בבבית חולים. ארכיון
תינוקות בבבית חולים. ארכיון
צילום: פלאש 90

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, הודיע כי סיעת הבית היהודי תגיש ערר נגד הצעת חוק הפונדקאות שאושרה ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה.

עם זאת, הסיעה החליטה לא להשתמש בשלב זה בזכות הווטו העומד לרשותה בנושאי דת ומדינה לצורך עצירת החוק.

​​החוק מאפשר לראשונה בישראל גם לזוגות חד-מיניים לפנות לשירותי פונדקאות בארץ. כזכור, בפורום "חותם" תקפו בחריפות את החוק אשר לדבריהם, "יביא לפונדקאות מסחרית ולמסחר בילדים, על ידי יצירת מסלול של רכישת ילדים ללא מאמץ של הזוג בהבאת ילד לעולם. כבר היום קיימת תופעה של התארגנותקבוצות רכישה בחו"ל".

אך מתברר כי לא רק בפורום "חותם" מתנגדים לחוק. גם מהארגון הפמיניסטי "אישה לאישה" נשלח בשבוע שעבר מכתב לשרת הבריאות, יעל גרמן, בו נכתב כי "אין להסכים לכניסתם של חברות למטרת רווח לתחום הפונדקאות, אם ברצוננו אכן לשמר הליך זה כהליך אנושי ושומר על כבוד האשה וגופה. הוספת אלמנטים כספיים להליך שרובו ככולו מושתת על כסף - יוביל בסופו של דבר לזילות בגופן של הנשים".

בהצבעה שנערכה בוועדת השרים לחקיקה תמכו בהצעת החוק השרים ציפי לבני, יאיר לפיד, יעל גרמן, מאיר כהן, גדעון סער, לימור לבנת ויובל שטייניץ. ומנגד התנגדו השרים אורי אורבך, אורי אריאל, יצחק אהרונוביץ', יאיר שמיר וסופה לנדבר.

על פי הצעת החוק, תתאפשר פונדקאות ליחידים (לזוגות חד מיניים) בניגוד למצב הקיים בו המדינה תומכת בפונדקאות בעקבות צורך רפואי, וכך, מציינים ב''חותם'', עלולה להיווצר פגיעה קשה בזוגות הזקוקים לפונדקאות מסיבות רפואיות בעקבות הגידול בביקוש. "המשך הגבלת ההליך בישראל לכל משפחה עד להולדת שני ילדים מפלה לרעה אישה שיש לה בעיה בריאותית והפונדקאות אמורה להביא מזור לבעייתה. בנוסף לכך, במסגרת החוק אישרה הוועדה דברים שיביאו לבעיות וללידת ילדים שיהיו להם בעיות הלכתיות שימנעו מהם להינשא כדת משה וישראל", מציינים במכון פועה מבית "חותם".

בנייר העמדה שפרסם "חותם" בימים האחרונים נכתב כי "החוק שהיה קיים עד היום, נוסח באופן שמאזן בין הרצון לסייע לזוגות הזקוקים לפונדקאות ובין השאלות האתיות והמוסריות הכרוכות בפונדקאות. החוק החדש מאיים להפר האיזון הזה באמצעות הרחבת ההזדקקות לפונדקאות במדינת ישראל גם ליחידים ללא צורך רפואי, תוך התעלמות משיקולים חברתיים שעלולים לפגוע בחברה כולה".

במכון פוע"ה הגיבו להחלטת וועדת שרים לענייני חקיקה ואמרו כי "התיקונים החדשים בחוק הפונדקאות הם פגיעה קשה בילדים. אישור הוועדה יביא לבעיות הלכתיות סבוכות וללידת ילדים שיהיו להם בעיות הלכתיות שימנעו מהם להינשא כדת משה וישראל, דבר הגורם לילדים עוול אדיר גם מהצד ההלכתי וגם מהצד הפסיכולוגי. אנו קוראים ל'מועצה לשלום הילד' לעשות כל מאמץ למנוע מראש עוול  שלא יוכלו בעתיד לתקנו".

"אנו בטוחים שבגלל עומס בעבודתם לא קיבלו השרים- שהצביעו בעד התיקונים בחוק- עדכון מלא על המשמעות המעשית של התיקונים שמתכננים להכניס לחוק. נברך את ההבנה והרגישות של השרים שהתנגדו לתיקונים בעיתיים אלו. אנו קוראים לכל הנוגעים בדבר ולציבור הרחב לרחם על הילדים שעלולים להיוולד בעוולה בעקבות התיקונים בחוק".