השייח' ראאד סלאח לכלא

איש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל שהורשע בעבירה של הסתה לאלימות נשלח לשמונה חודשי מאסר.

עוזי ברוך , ב' באדר ב תשע"ד

ראאד סלאח
ראאד סלאח
Flash90

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (ג') שמונה חודשי מאסר בפועל ושמונה חודשי מאסר על תנאי על השייח' ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שהורשע בהסתה לאלימות.

בהחלטתה פסקה השופטת מרים לומפ "במקרה הזה לא ניתן להתעלם ממעמדו של הנאשם, איש ציבור מוערך ומוכר - מדובר בחרב פיפיות", אמרה.

"בנאומו חזרו המילים 'דם' ו'שהידים', זה דבר שמלבה יצרים ואלימות ויש חשש רציני לפוטנציאל נפיץ", הבהירה השופטת. "לכן ראיתי את המקרה הזה כחמור יותר ממקרים אחרים. הנאשם צבר עבר פלילי משמעותי - ארבע עבירות קודמות, שלוש מהן רלוונטיות למעשה זה. הוא לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה עליהם".

על פי כתב האישום, ב-2007 הגיע סלאח לירושלים עם מאות תומכים מהצפון ונאם בשכונת ואדי ג'וז בפני אלפים. "עכשיו אנחנו בשטח הזה, המבורך, הצלול ובעל הברכה הטהורה, אילולא ההפרעות והשיבושים, שפקדו אותנו על ידי הכיבוש הישראלי שיסולק בעזרת השם, כמו שסולקו אחרים כמותו בעבר", אמר בין היתר מנהיג הפלג הצפוני בנאום שנשא.

"כשאנו כאן מתכוננים לתפילה במתחם של מסגד אל-אקצא המבורך, פה יוסרו כל ענני הקיפוח משמי ירושלים הקדושה מדמם של החפים מפשע אשר התירו את דמם והוציאו את נשמתם חיילי הכיבוש הישראלי אשר כובשים את מסגד אל-אקצא המבורך".

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר "מדובר במקרה חמור של הסתה מפי מנהיג פוליטי ודתי בעל השפעה על ציבור רחב מאוד במדינת ישראל שקרא לאלימות. משמעות קריאה זו לאלימות היא גדולה ובעלת פוטנציאל נזק אדיר והיא לא יכולה לחסות תחת חופש הביטוי. חופש הביטוי הוא בעל משמעות מרכזית בדמוקרטיה הישראלית, אך הוא אינו יכול לאפשר התבטאויות שקוראות לביצוע עבירות אלימות נגד כוחות הביטחון ומדינת ישראל. ביהמ"ש קיבל את עמדתנו באשר לרכיב הענישה הראוי במקרה זה והטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל. הפרקליטות שוקלת לערער באשר לאורכו של המאסר".