השמחה של שמחה

אלבום הבכורה של שמחה ליינר, זמר בן 23 ששר מצוין ואפילו מלחין, משופע באנשי מקצוע מובילים והתוצאה, בהתאם, משמחת.

חיים אקשטיין , ה' באדר ב תשע"ד

"פתחי לי", שמחה ליינר
"פתחי לי", שמחה ליינר
עטיפת האלבום

פתחי לי, שמחה ליינר

משנכנס אדר החלטתי להרבות בשמחה, ובין היתר להגדיל במעט את מאגר האנשים המוכרים לי שעונים לשם שמחה. כשהאזנתי לאלבום הבכורה של שמחה ליינר, 'פתחי לי', לא ידעתי עליו הרבה יותר מאשר את שמו הפרטי.

הוא עדיין צעיר, בן 23 בסך הכול, אנונימי לרבים מקוראי שורות אלו, ואפילו לא נכנס לרשימות 150 הצעירים המבטיחים במגזינים למיניהם. ובכל זאת, בענף המוזיקה החסידית כבר תולים בו תקוות וצופים לו עתיד מזהיר. ויש להם סיבות טובות לכך.

גם אם שמו של שמחה ליינר לא אומר לכם הרבה, השם יוחי בריסקמן עשוי להגיד לכם קצת יותר. אחד המפיקים הנחשבים במוזיקה החסידית (עיין ערך שוואקי, ברוך לוין) החליט להשקיע בבחור הצעיר, לרתום לאלבום כמה מלחינים ומעבדים מובילים, ובאופן כללי להוציא מתחת ידו הפקה רצינית ואיכותית.

קודם כול, זה אומר שלא משנה מי הזמר שמבצע את השירים – רק לפי האנשים שנטלו חלק בהפקה, אפשר להניח שבאלבום יהיו לא מעט לחנים ועיבודים ששווה לשמוע. שנית, אם נעשתה השקעה רבה באלבום של ליינר, זכות שאינה נופלת בחלקו של כל בחור בן 23, הוא כנראה שווה את זה. ואכן, ליינר מצדיק את ההשקעה, שר מעולה, מפגין יכולות מוזיקליות לא רעות, כך שבסך הכול התוצאה היא אלבום חביב למדי.

אגב, אחת הרצועות היפות באלבום – לפחות לטעמי – היא השיר 'אנא ה'', שאותו הלחין ליינר עצמו. השיר ממוקם לקראת סוף האלבום, ברצועה מספר 8, מקום שלרוב מיועד לשירים שכנראה לא יצמח מהם להיט היסטרי. האמת היא שהרבה פעמים כשזמרים בוחרים לנסות את כוחם גם בהלחנה, תוצאת הניסוי ראויה להידחק לירכתי הדיסק. אבל במקרה הזה יצא לליינר דווקא שיר יפה ומרגש, שמראה שאולי אפשר לבנות עליו לא רק בתחום השירה. נקווה שבאלבום הבא הוא ירשה לעצמו להלחין קצת יותר שירים בעצמו.