סטודנט לאומנות מתוקצב פי 12 מתלמיד ישיבה

בא כוחה של ישיבת כנסת יחזקאל באלעד יטען מחר בפני שופטי בג"ץ, כי חוסר השוויון בישראל פועל דווקא לרעת בחורי הישיבות.

נתנאל כ"ץ , ח' באדר ב תשע"ד

ישיבה
ישיבה
צילום: פלאש 90

לאחר ששופטי בג"ץ קיבלו את בקשת איגודי הישיבות הציוניות והחרדיות לצאת מההליך המשפטי, נותרה ישיבת כנסת יחזקאל באלעד הגורם הישיבתי היחיד שישמיע מחר (שלישי) את דברו בפני שופטי בג"ץ.

צו ביניים שהוציא בג"ץ לפני כחודש הקפיא את התקציבים הניתנים עבור תלמידים שהוצא להם צו גיוס אולם שר הביטחון בחר בשלב זה שלא לגייסם בפועל.

הצעד הנדיר פגע באופן משמעותי בישיבות שנקלעו לקשיי תזרים והתקשו לעמוד בהתחייבויות שכר לעובדיהן. העתירה לבג"ץ ועימו צו הביניים יפקעו ככל הנראה עם ההצבעה על חוק הגיוס החדש בכנסת, אך לפני כן צפוי דיון מעניין בבית המשפט העליון.

הישיבה מאלעד הגישה בסוף השבוע את תשובתה לבג"ץ בו היא סותרת את הנחת השופטים כי אי-גיוס לכולם הרי הוא פגיעה בשוויון. הישיבה טוענת כי בחורי הישיבה שלומדים יומם וליל וממתים עצמם באהלה של תורה אינם נושאים פחות בנטל מאשר המשרתים בצבא.

בא כוח הישיבה, עו"ד שמחה רוטמן מציג בפני שופטי בג"ץ גם נתונים מספריים ורשמיים מהם עולה כי סטודטנט למקצועות שאינם יצרניים זוכה לסיוע מהמדינה פי כמה לעומת בחור ישיבה.

עו"ד רוטמן ערך השוואה בין ישיבת כנסת יחזקאל באלעד לבין המוסד האקדמי "בצלאל" והאקדמיה למוסיקה ומחול. מהנתונים שנלקחו ממקורות רשמיים בהם תקציב המדינה עולה כי סטודנט לאומנות ממומן ע"י המדינה פי 12 מתלמיד ישיבה.

בתשובת בג"ץ מפורט לוח התשלומים עבור מוסדות הלימוד ונמצא כי סטודנט שלומד במוסד האקדמי "בצלאל" זוכה להשתתפות המדינה עבורו בסכום של 32,664 ש"ח לשנה בעוד המדינה מתקצבת ישיבה עבור תלמיד אחד בסכום של 2,880 ש"ח בלבד. מכך נראה כי המדינה מתקצבת ביותר מפי 12 סטודנט לעומת תלמידי ישיבה.

עוד עולה מהנתונים כי השתתפות הורי תלמידי הישיבה והסטודנטים זהים ותלמיד הישיבה אף משלם עבור לימודיו 300-500 ש"ח בשנה יותר מסטודנט.

הישיבה באלעד טוענת בתשובתה לבג"ץ כי אין בעיה של שוויון באי-גיוס בני ישיבות "אמנם תרומה לביטחון המדינה הינה ערך חשוב שיש לחלק באופן שוויוני בין בני החברה הישראלית, אולם ערך לימוד התורה הינו ערך חשוב באותה מידה לפחות, אם לא למעלה מכך", טוענת הישיבה בפני השופטים.

העמותות שעתרו נגד בני הישיבות טענו, כי חייל המבקש ללמוד לימודים אקדמיים לא זוכה לכל מימון מן המדינה ללימודיו ועוד צריך לשלם שכר לימוד כמקובל. לעומתו תלמיד ישיבה איננו משלם כל שכר לימוד ובנוסף הוא מקבל מלגה מן הישיבה בה הוא לומד. טיעון זה הופרך כאמור בתשובתה של ישיבת כנסת יחזקאל.