"יש אלוקים בשמיים, ורק הוא ישלם לו"

העבירה של רובן ראיוס שחקנה הספרדי של מכבי חיפה על רפי דהן שחקן בני יהודה אמש, גררה תגובות רבות מצד כל המעורבים. מה אתם חושבים?

נרי וייס , ט' באדר ב תשע"ד

רפי דהן
רפי דהן
צילום: פלאש 90

"אפס", "שחקן מלוכלך", "ההתנצלות שלו לא מעניינת אף אחד", "זה היה בכוונה", "ניסה לגמור קריירה". התגובות הרבות וההתעסקות בכל הקשור למעשה האלימות המגעיל ביותר בספורט הישראלי מזה כמה שנים ממשיכות וצוברות תאוצה.

ההתעסקות בכל הקשור לנושא הזה, וכל השיח התקשורתי והציבורי כמעט ויותר גרוע מהעליהום התקשורתי שנעשה בזמנו על גיא פניני, שחקנה של מכבי תל אביב בכדורסל, שאיחל לשחקנה של הפועל תל אביב יונתן שולדבראנד ולאביו סרטן, וקרא לו נאצי.

אנשי ספורט רבים הביעו תדהמה על העבירה המכוערת שעשה ראיוס לדהן, והציעו מגוון הצעות מה אפשר לעשות ולהעניש את השחקן הספרדי - מגירוש מהארץ ועד הרחקה למספר משחקים. אם בתחילה חשבנו כי התגובות הסוערות של ראשי המועדון משכונת התקווה אלו תגובות כתוצאה מסערת רגשות שתחלוף ביום שאחרי, מסתבר כי לא כך הדבר.

היום לאחר בדיקת MRI שעבר דהן, התבשרו השחקן וקבוצתו כי ייעדר בין חצי שנה לתשעה חודשים ממשחק פעיל, וכרגע נראה שיש ספק רב אם דהן יצליח לחזור בכלל למגרשים אחרי פציעה קשה כזו. מהבדיקה עלה כי השחקן קרע את הרצועה האחורית והצידית, וככל הנראה חתונתו שהייתה אמורה להתקיים בעוד קצת יותר משבוע, תידחה. רגע לפני שהמריא לספרד, התנצל ראיוס על הכניסה הקשה וסיפר שניסה להשיג את דהן כדי להתנצל בפניו באופן אישי אבל זה איננו עונה לו. דהן עצמו היה נסער ביותר אחרי הבדיקה הבוקר, ואמר כי אינו סולח להתנצלות של ראיוס.

התגובות ביום שאחרי מגיעות לא רק מישראל אלא מהעולם כולו שהזדעזע קשות מהתיקול החמור, שם לא האמינו למראה התיקול החמור וטענו כי זה נראה כמו ניסיון לרצח.

אצל הקבוצה הכתומה עדיין נסערים בעקבות המקרה ופחות מאיבוד הנקודות בדקה ה90 למשחק. בקבוצה אומרים כי ראיוס צריך להיות מושעה עד לסוף העונה, ובמשפחתו של דהן אומרים כי ראיוס צריך לחזור למגרשים רק לאחר שרפי עצמו יחזור למגרשים. גם אריק איזקוביץ', מנהל טובורק ומי שגידל את דהן אומר כי "העונש חייב להיות גירושו של ראיוס מישראל".

ומה אומרים ועושים בחיפה? כמובן שגם בחיפה מייחלים ומאחלים לבריאות והחלמתו של דהן, אך עם כל זאת לא נסחפים בקבוצה אחרי הלחץ התקשורתי בדבר, ויענקלה שחר בעלי מכבי חיפה אינו החליט עדיין מה לעשות לשחקן בנידון, וכנראה שייקח קצת זמן עד שיחליט מה לעשות לשחקן בתוך הקבוצה, זאת מעבר למה שיחליט בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל בדיון בדבר ביום רביעי הקרוב. גם בקבוצה הירוקה מהכרמל הדיבורים היום היו על העבירה החמורה מאתמול, ובקבוצה יצאו עם הודעה רשמית: "כולנו מאחלים החלמה מהירה לרפי דהן, חבר למקצוע ומקווים לראותו במהרה במגרשים, זה מבחינתנו הדבר החשוב מכל. עם זאת, רובן ראיוס הוא חבר לקבוצה וגם ברגעים הקשים אנחנו יחד, בטוב וברע, כקבוצה".

עוד אמרו שם כי "אנו רואים וקוראים את מה שנכתב עליו, גם מצד קולגות ואנחנו כואבים.. לפני שכל אחד מביע את הכעס שלו, טוב ויעשה זאת בדרך ראויה ולא בביזויו של ראיוס כאדם. כרגע מתנהל מסע חסר פרופורציות כנגד ראיוס בתקשורת. אנו קוראים לכולם, דווקא בעת הזו, להימנע מהתלהמות ושוב מאחלים לרפי החלמה מהירה". 

ומה אתם חושבים - לינץ' תקשורתי ומוגזם או אולי צדק מוסרי?


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il