קק"ל: זן רימונים לכל השנה

"מצאנו טיפוס של רימונים שלא נכנס לתרדמה ונקרא 'ירוק עד', עשינו עליו הכלאות וקיבלנו זן שפורח לכל אורך השנה", מסביר החוקר.

חזקי ברוך , ט' באדר ב תשע"ד

רימונים כל השנה. הררי
רימונים כל השנה. הררי
חזקי עזרא

תחנות המחקר והפיתוח של קק"ל לאורכה ולרוחבה של הארץ, מרמת הגולן, דרך הגליל, בקעת בית שאן, בקעת הירדן, חבל לכיש, חבל הבשור ורמת הנגב, ועד לערבה התיכונה והדרומית, מסייעות לחקלאי ישראל לעמוד בתחרות הקשה.

הבעיות רבות, המחסור הגובר במים להשקיה, עלות וזמינות כוח האדם ושמירה על רמת הרווחיות של החקלאים בפריפריה.

אחת מהתחנות המו"פ המובילות היא מו"פ ערבה דרומית שבשנה האחרונה עובדת על פיתוח זן רימונים מחוץ לעונתם.

מוטי הררי חוקר במו"פ ערבה דרומית מספר בראיון לערוץ 7 על הפיתוח, "לפני 8 שנים פרפ' מיכאל אבירבי מביה"ס הרפואי רמב"ם גילה את התכונות הבריאותיות של הרימון שהיום הם נחלת הכלל ובעקבות זאת נוצר ביקוש עצום לרימונים בעולם. רק ב-7 שנים האחרונות גדלו שטחי הגידול של הרימונים בפי חמישה".

"הרימונים הם צמח נשיר שחורף הם נכנסים לתרדמה", מסביר הררי, "במרץ הרימונים מלבלבים ופורחים באפריל ובשלים בספטמבר. עד ינואר צריך לקטוף את הכל כי אחר כך הם נסדקים. נכון להיום מינואר עד אוגוסט אין רימונים לא בשוק המקומי ולא ביצור".

הררי מוסיף, "אנחנו מצאנו טיפוס של רימונים שלא נכנס לתרדמה ונקרא 'ירוק עד' עשינו עליו הכלאות עם זנים ישראלים וקיבלנו זן 'ירוקי עד' זן שפורח לכל אורך השנה ושמחנו לקטוף בפעם הראשונה לפני כחודשיים".

"הזן יתאים לגידול בכל העולם", מציין הררי, "רק באירופה התצרוכת השנתית עומדת על 60 אלף טון. . נכון להיום פיזרנו את הזן לישובים בבקעה ובערבה ואנחנו מקווים שכבר השנה השטח המסחרי יניב פרי ויפזר לכל העולם. כמו כן אנחנו מעוניינים להגדיל את שטחי הגידול ל-3000 דונם".

נוסף לפיתוח של זן הרימונים פיתחו במו"פ ערבה בשיתוף קק"ל מזמרה שתמנע "עבודה זרה", הררי מסביר כי המנערת יכולה לנער 90% את הפרי מהעץ, "עד היום השתמשנו בתילאנדים ובדואים היום אין צורך בזה. אין לי ספק כי נהפוך את העולם לבריא יותר ועם חקלאים שיכולים להתפרנס בכבוד".