משרד החקלאות בהנחיות מיוחדות לקראת השמיטה

לקראת שנת השמיטה: משרד החקלאות ופיתוח הכפר מפיץ הנחיות מקצועיות לטיפול בגינת הנוי ובגינה הביתית לקראת שנת השמיטה.

חזקי ברוך , ט"ז באדר ב תשע"ד

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Office XP

משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשיתוף המשרד לשירותי דת מפרסם בימים אלה חוברת הנחיות מקצועיות לטיפול בגינת הנוי ובגינה הביתית לקראת שנת השמיטה.

החוברת נועדה לתת מענה כללי לציבור הרחב בעלי הגינות, לגננים ולעוסקים בגינון כלים להכין את הגינה לשמיטה, וכן לשמרה במהלכה, כדי שיוכלו ליהנות מגן הנוי בשנת השמיטה תשע"ה ולאחריה.

על פי ההלכה, בשנה השביעית - שנת השמיטה, ישנן מלאכות האסורות לביצוע, כגון: חרישה, זריעה, זמירה, קצירה ובצירה. גם שתילה, נטיעה והשקית הנבטה כלולות לרוב הדעות באיסור זריעה. כמו כן אסור המסחר בפירות שמקורם בשנה השביעית. שאר מלאכות הגן מותרות כאשר עשייתן נועדה לקיום הצמח וקיום הגן, וכדי למנוע נזק ניכר לצמח או לפירותיו. לפיכך בשנת השמיטה תעשינה בגנים רק הפעולות הנדרשות לקיום הגן.

חוברת ההנחיות שמפרסם המשרד כוללת הנחיות לציבור על המותר והאסור בשמיטה, לרבות: הכנת השטח לשמיטה, אחזקת הגן בשנת השמיטה, דישון הקרקע וכו'. עוד בקובץ ההנחיות מפורטות ההכנות המיוחדות שיש לעשות טרם שנת השמיטה כדי לשמר את הגינה.

כך לדוגמא: יש לדשן את העצים, את השיחים הצעירים, את המדשאות, את הוורדים ואת הפרחים בסתיו לפני השמיטה. בנוסף, מאחר ויש להימנע מגיזום עצים מבוגרים ושיחים בשנת השמיטה, מומלץ לגזום השנה, בשנה השישית, באופן מלא את כל הצמחים הזקוקים לגיזום. את תיקון הגיזומים ואת הגיזומים המשלימים, ניתן יהיה לבצע בסוף הקיץ והסתיו וזה בכדי למנוע גיזום בשמיטה.

ישראל גלון, פקיד היערות ומנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות אמר כי "מומלץ להקדים נטיעות לשנה זו תשע"ד ובשנת השמיטה לעסוק רק בטיפול בגן על פי המותר, את שנת השמיטה ננצל להתארגנות, ללימוד, מנוחה משפחה, חברים ועוד".

גלון סיפר כי במשרד החקלאות התקבלו פניות רבות של אזרחים המבקשים לדעת כיצד להיערך לשמיטה וכיצד לטפל בגני הנוי. "בשביל זה הוצאנו הנחיות ברורות לכלל הציבור בכדי להיערך לשנת השמיטה הבאה והכל הוכן על פי בסיס הילכתי של הרבנות הראשית לישראל ובשיתוף פעולה עם המשרד לשירותי דת", הדגיש.