ניצולי שואה: להעניש בחומרה את הפועל ת"א

במשחק הדרבי אמש בין מכבי ת"א להפועל, הניפו אוהדי האדומים שלט עם הכיתוב: SUPER JODEN RAT. עונש כבד צפוי לאדומים.

נרי וייס , ט"ז באדר ב תשע"ד

משחק של הפועל, אילוסטרציה
משחק של הפועל, אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

אדומים מכעס ובושה. משחק הדרבי אמש היה משחק הדרבי הטוב ביותר מזה הרבה זמן, כמות גדולה של שערים, רובם בדקות הסיום של המשחק, מהפכים ומשחק מלא עבירות ספורטיביות וגם עבירות בלתי ספורטיביות.

אבל גם צדדים פחות יפים והרבה פחות ספורטיביים היו אתמול במשחק, בעיקר בצד האדום. אם לא מספיק ההפסד הכואב עד מאוד ליריבה השנואה בדקה ה93, זאת אחרי שהובילו עד הדקה ה-90, בהפועל תל אביב לא נרגעים הרוחות.

הפעם לא אשמים השחקנים המותשים, אלא דווקא אותם אלה שיושבים ביציעים ומבקשים להילחם למענם על המגרש, האוהדים השרופים. 

במהלך הירידה להפסקה במחצית המשחק, הניפו אוהדי שער חמש של האדומים, שלט ענק שעליו נכתב בגדול:

SUPER JODEN RAT (היודנראט הוא הכינוי למועצות היהודים שמונו על ידי הנאצים לסייע להם בשליטה על היהודים בזמן השואה).

מטרת השלט הייתה לעקוץ את אוהדי מכבי תל אביב, אחרי שאלה הניפו שלט "סופר יודן" במשחק הקבוצה שלהם בפרנקפורט שבגרמניה.

אוהדי הפועל ידועים בתור אוהדים שרופים וכאלה שלא מפחדים ללכת עד הקצה בכל הקשור לעידוד קבוצתם, בטח כשמדובר במשחק על הכבוד העירוני מול מכבי השנואה. אבל הפעם ללא ספק, אוהדי הפועל חצו קו אדום מאוד ברור בכל הנוגע לעידוד קבוצתם. 

כבר בזמן המשחק, הצליחו בהנהלת הקבוצה להגיע אל שלושת האוהדים האחראים על הנפת השלט, והוציאו אותם אל מחוץ לאצטדיון, כשאף המנויים שלהם נלקחו מהם. אבל לא די בכך בשביל לגרום לדבר כזה לא לחזור עוד ליציעים.

היום (שלישי) עשרות אנשי ציבור ופוליטיקאים וכן גופים למען רווחת ניצולי השואה הביעו זעזוע רב על השלט וכנגד הקבוצה התל אביבית.

מנכ"ל עמותת 'מעמקים', ג'וני דניאלס שלח מכתב לשר לביטחון פנים בו ביקש לעצור את האוהדים שהניפו את השלט, "היום הזדעזעתי עד עמקי נשמתי, כאשר במשחקה של קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב כנגד יריבתה העירונית מכבי תל אביב, הונף שלט ענק ע"י אוהדי הפועל תל אביב הנושא את הכיתוב "סופר יודנראט". כתב דניאלס לאהרונוביץ', "הכיתוב הינו משחק מילים מרושע הבא לשייך אוהדי כדורגל תמימים לכינוי מחריד שמתאר את משתפי הפעולה של הנאצים, אנשים אשר הובילו יהודים רבים למותם ולקחו חלק פעיל בהשמדתם ובשריפת גופותיהם.אני מגנה בתוקף את התופעה ומקווה שאתה, כבנו של ניצול שואה ומבקש ממך לתת הוראה למשטרה ולעצור מיד את הפושעים הללו מקרב האוהדים ולמגר תופעה זו".

 מנכ"ל הקרן לרווחת ניצולי השואה רוני קלינסקי, שלח מכתב ליו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון, ובו הציע כי הקנס הכספי שיוטל על המועדון יופנה לטובת "פעילות למיגור הגזענות". עוד כתב קלינסקי, כי יש להגיב בחומרה רבה למקרה זה, זאת על מנת שמקרים כאלו לא ישנו ויחזרו בעתיד הקרוב והרחוק.

עוד סיפרו בקרן לרווחת הניצולים, כי ניצולים רבים אשר ראו ושמעו על השלט מיררו בבכי שבישראל 2014 עדיין יש כאלה שמייחלים ומאחלים ליהודים שכמותם מוות ומכנים אותם בשמות גנאי מזוויעים.

גם שרת התרבות והספורט לימור לבנת יצאה בחריפות כנגד השלט והאחראים עליו, ואמרה כי יש להעניש בחומרה רבה את מניפי השלט "ראשי הקבוצות, ראשי ההתאחדות והמשטרה צריכים לפעול בחומרה המרבית, בכדי לטפל באחראים על הנפת שלט כה פוגעני, ולנקוט נגדם בצעדי ענישה קשים. רק בענישה ואכיפה מוגברת יובן, כי לטירוף הזה אין מקום, לא במגרשים ולא מחוצה להם. הוצאתם מהמגרש של האוהדים האחראים להנפת השלט ושלילת כרטיסי המנוי שלהם באופן מיידי הינה חשובה, אך בהחלט אינה מספיקה. אני קוראת להחמיר עימם את הענישה בצורה החריפה ביותר. ראשי הקבוצות, ההתאחדות וגורמי האכיפה חייבים לפעול למיגור תופעות אלו ולניקוי מגרשי הספורט מהן לאלתר".

הנהלת הפועל תל אביב יצאו היום בגינוי חריף ביותר על הנפת השלט, תוך הבהרה כי השלט לא מייצג אף אוהד ובטח שלא את המועדון: "מועדון הפועל תל אביב מגנה בכל תוקף את השימוש בשלטים וביטויים הפוגעים בזכר השואה. ביטויים שכאלו אינם מייצגים את הפועל תל אביב ואוהדיה. השימוש בהם מהווה פגיעה קשה בעשרות אלפי אוהדי הקבוצה ובשמו של המועדון, והאחראים לכך אינם ראויים להיקרא אוהדי הפועל תל אביב. המועדון החרים אמש את שלושת המנויים של מניפי השלט שהוצאו מתחומי האצטדיון וכניסתם לבלומפילד לא תותר.

כמו כן המועדון יגיש תביעות אזרחיות כנגד הנזקים שנגרמו לו בעקבות האירוע, שכן מטרתם אינה לעודד את הקבוצה אלא לפגוע במועדון. אנו נמשיך במאמצינו בכדי למגר את התופעה בשיתוף פעולה עם אוהדי הקבוצה עד שתיעלם לגמרי".

איזה עונש הייתם נותנים להם?


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il