מאחורי הקלעים של הפועל ירושלים

מאיר כהן רואה את הצלחת הפועל ירושלים העונה, ומנסה להתחקות אחר הסיבות להצלחה ואיך בונים קבוצה מצליחה. בקרוב בפיינל פור היורוקאפ?

מאיר כהן ונרי וייס , ט"ז באדר ב תשע"ד

גרינברג. מניע את הקבוצה.
גרינברג. מניע את הקבוצה.
עודד קרני

ככה כן בונים קבוצה. מקום שני בליגת העל עם אפשרות ריאלית למקום ראשון ואליפות אפשרית, והשתתפות ברבע גמר היורוקאפ היוקרתי עם אפשרות יותר מריאלית לפיינל פור ראשון מזה עשור. הישגי הפועל "מגדל" ירושלים החדשה, מודל 2014.

סיבות רבות יש להצלחה המטאורית של הקבוצה שתמיד הייתה האלטרנטיבה למכבי תל אביב, אבל תמיד גם עמדה בצל של הקבוצה מתל אביב.

עוד לפני שנספר על ההצלחה המקצועית של הפועל ירושלים העונה, חובה לשים את היד על השינוי הראשון והגדול ביותר שנעשה העונה בקבוצה - בפן הניהולי דווקא. לאחר שנים רבות בתפקיד, פינה דני קליין את מקומו בהנהלת המועדון, וקבוצת בעלים חדשה שמונה חמישה משקיעים הגיעה לעשות סדר ולהביא כבוד לעיר הבירה של ישראל. בראשות קבוצת הבעלים עומד אורי אלון, ויחד איתו שותף גם כוכב ה-NBA אמארה סטודמאייר, שחקנה של ניו יורק ניקס.

שינוי מבורך ומרענן זה מגיע לאחר שנים רבות של בעלים צבעוניים למדי, כמו גומא אגייאר וארקדי גיאדמק. ואכן סוף כל סוף רואים שהגיעו אנשים שיודעים את העבודה ועושים אותה בצורה מעוררת כבוד והתפעלות, בצורה מקצוענית ומקצועית ולא כתחביב או כדי לקנות קהל אוהדים.. וכל זאת מבלי לזלזל בדני קליין שהשקיע רבות בקבוצה לאורך השנים.

ההתחלה לא הייתה קלה כל כך, שכן הקבוצה הפסידה פעמיים ברציפות בפתיחת העונה, ולרגע זה היה נראה כמו הפועל של פעם עם הנורמות הישנות והבעייתיות, עם רף הציפיות הגבוה והמציאות שמתפוצצת בפנים. אבל בניגוד לעבר, הפעם ידעו בירושלים שלא להילחץ ושידרו בביטחון כל הזמן, שזה רק עניין של זמן, שהקבוצה נכנסת לתהליך ארוך טווח, כשהמטרה בסוף ברורה מאוד -  להפוך את הקבוצה לקבוצת יורוליג בתוך שלוש שנים.

כן כן, שמעתם טוב, יורוליג. לא יורוקאפ, איך אומרים אוהדי מכבי: "מה זה יורוקאפ?!". כנראה שבקרוב מאוד הכל הולך להשתנות.

המהלך הראשון של ההנהלה החדשה, שנועד להדגיש את כוונת הקבוצה ללכת ברצינות על כל התארים ועל הליכה לתהליך ארוך טווח, הייתה החתמת המאמן בראד גרינברג, שזכה באליפות הליגה עם מכבי חיפה בעונה שעברה, לשלוש שנים. דבר לא כל כך שכיח במחוזותינו.

אחרי גרינברג הוחתמו גם שחקנים איכותיים על חוזים ארוכים: אקס מכבי ושלל קבוצות באירופה יותם הלפרין, עוד אקס מכבי טרי - ליאור אליהו, שהוחתמו לשלוש עונות ובצירוף לכישרון תום מעיין הם אמורים להוות את השלד המצליח של הקבוצה לעונות הבאות. תהליך ארוך כבר אמרנו?

אליהם הצטרפו הזרים המוכשרים:  ארטיום פרחובסקי הענק הבלארוסי שעזר לקבוצה רבות במפעל היורוקאפ,  דרווין קיצ'ן היעיל והתכליתי להפליא שהגיע מפנאתייקוס היוונית, ג'וש דאנקן המופלא שנשאר מהעונה שעברה והולך ומשתפר ממשחק למשחק, רונלד דופרי המשתבח, ושחקן נוסף שהצטרף תוך כדי העונה הוא ברייסי רייט הנהדר שבולט בהתקפת הקבוצה.

כל החבורה המוכשרת הזאת התחברה לה מצויין כאשר כל אחד בקבוצה יודע את מקומו במרקם חברתי יפהפה. הבולטים לטובה הם יותם הלפרין, שמוכיח את עצמו כל פעם מחדש ומעמיד ממוצעים מרשימים גם בליגה וגם ביורוקאפ ומנהיג את הקבוצה ביד רמה, תרתי משמע. אליו הצטרף בתחילת העונה גם ליאור אליהו שנכנס מהר מאוד לעניינים. תוסיפו אליהם כמובן את גרינברג, מאמן מוכשר ווינר אמיתי והרי לכם המתכון המושלם לעונה מושלמת. לפחות בינתיים.

חשוב לציין, הנהלת הקבוצה לא כיוונה כי כבר בעונה הראשונה תתמודד הקבוצה מול אריות אירופה ועל האליפות, אלא טיפין טיפין, מטרות קטנות בדר ליעד הגדול - אליפות המדינה והשתתפות ביורוליג. בקצב הזה, הפועל יכולה לעשות זאת כבר בעונה הקרובה. 

הקהל האדום רואה את הצלחת הקבוצה ותצוגות השחקנים, ואינו נשאר אדיש למראה זה. שכן למראה זה חיכו האוהדים הרבים במשך כמה שנים ארוכות וקשות. הקהל מגיע בהמוניו ודוחף את הקבוצה אולי לעבר עונה היסטורית. גם הם יודעים שהכול זה בעצם רק פרומו מוצלח לקראת העונה הבאה, עונה שבה תחנוך הקבוצה את אולם "הארנה" החדש בירושלים. אולם חדיש במיוחד שיכול להכיל 11,600 אוהדים ירושלמים חמים.

בירושלים יספרו לכם שהכול מתחיל ונגמר בארנה שלפתיחתה כבר מחכים בקוצר רוח. בעלי הקבוצה, אורי אלון, פועל בחודשים האחרונים בצורה נמרצת במשרדי היורוליג על מנת שהקבוצה תתקבל כחברה חדשה במפעל היורוליג היוקרתי, המפעל שבו מכבי תל אביב נמצאת כחברה קבועה ללא קשר לאליפות המדינה. מה שהיה נראה פעם חלום, קורם לפתע עור וגידים.  

במסגרת פעילותו של אלון בנושא, הוא אף טס לברצלונה לפני כארבעה חודשים לפגישה עם ג'ורדי ברתומיאו מנכ"ל היורוליג, זאת כדי לנסות ולשכנע אותו ברצינות כוונותיה של הקבוצה להיכנס לליגה של הגדולים. זה אולי מה שמאותת מרחוק, שוב, על רצינות הקבוצה ושאיפתה. כרגע, המסר לבורתימיאו נראה בהיר יותר מהשמש - "אנחנו כאן כדי להישאר". 

אז אם אתם בירושלים בקרוב אתם מוזמנים להצגה הטובה בעיר - הפועל ירושלים.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il