אל תחכו לתכנית לפיד - דעה

4 הערות על התכנית שפרסם שר האוצר בקול תרועה רמה ועל סיכוייה הלא גבוהים להביא להורדה במחירי הדירות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח באדר ב תשע"ד

שר האוצר לפיד
שר האוצר לפיד
צילום: פלאש 90

1. שר האוצר יאיר לפיד מתנאה מאוד בתוכנית להורדת המע"מ על דירות ראשונות, אולם צריך לזכור שנכון לרגע זה אמורה התכנית להיות רלוונטית עבור 7-8 אחוזים בלבד משוק הדירות השנתי.

גם אם אולי אותם 7-8 אחוזים מהרוכשים אולי יהנו מההטבה, איפה כל יתר הרוכשים? בסופו של דבר אפילו בתרחיש האופטימי ביותר מצבו של השוק לא ישתנה, הדבר הטוב ביותר שעשוי לקרות הוא שאותה חבורת רוכשים מסוימת תיהנה מאיזו שהיא הטבה.

2. ביטול מע"מ הוא למעשה כמו מענק. מדובר במענק של 15.25 אחוזים (זו גובה ההנחה כתוצאה מביטול המע"מ, לא 18 אחוז) על מחיר דירה למי שיהיה זכאי למענק. ניסיון החיים וגם מחקרים שנערכו לאורך שנים מגלה, כי מענק גורם תוך זמן קצר לעליית מחירים בשיעור דומה. כך, מי שזכאי לאותו מענק (במקרה שלנו הטבת מע"מ) לא נהנה בכלל, ואילו מי שלא זכאי למענק סובל מעליות מחירים.

3. שוק הדיור כמו כל שוק הוא שוק של היצע וביקוש. כל כלכלן מתחיל שהורדת מחירים עושים באמצעות הפחתת ביקושים או העלאת היצע. העלאת ביקושים היא צעד מנוגד להיגיון אם המטרה היא להוריד מחירים.

מתן הטבה לקבוצת אוכלוסיה אומר לחברי אותה קבוצה "רוצו, זה הזמן לקנות דירה". העלאת הביקושים תתן לקבלנים שתמיד יהיו מעוניינים להעלות את מתח הרווחים שלהם אפשרות להעלות מחירים, כסף שמרביתו מתגלגל בסוף הדרך דווקא למרכיב הקרקע (עקב התחרות בין הקבלנים על הקרקעות).

4. הערה אחרונה לא קשורה למחירי הדירות אלא למע"מ. הכלכלן הראשי של האוצר לא התפטר בגלל שלושת הסעיפים הקודמים, הוא התפטר משום שכל ניסיון לתת הטבות במע"מ הוא סכנה. מדינת ישראל מעניקה הטבות באמצעות כלי אחד שהוא מס הכנסה, המע"מ הוא המקום שבו תזרים המזומנים של המדינה הוא קבוע ובטוח. 

הפיכת המע"מ לעוד מקום שבו נותנים הטבות כאלו ואחרות, תחשוף את שר האוצר ואנשי משרדו לאינסוף לחצים שעלולים לפגוע במקור המזומנים החזק והבטוח ביותר של המדינה. מי שגורל אוצר המדינה יקר לו צריך לחשוב עשר פעמים לפני צעד כזה.