חינוך ממלכתי דתי - עם הפנים החוצה

ראש מינהל החמ"ד הרב אברהם ליפשיץ, מספר לערוץ 7 על הייחודיות של החמ"ד. "עשיה משמעותית - לא מהיבדלות אלא מהסתכלות מקיפה".

יוני קמפינסקי , כ"א באדר ב תשע"ד

ילדים חמ"ד כיפות סרוגים סרוגים
ילדים חמ"ד כיפות סרוגים סרוגים
צילום: פלאש 90

אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החינוך הדתי

ראש מנהל החמ"ד, הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, אומר בראיון לערוץ 7 כי שבוע החמ"ד המתקיים השבוע הוא ''חגיגה''.

"יש הרבה עשייה. צוותי מורים, הורים, פיקוח, הנהלה, גננות - כולם עובדים קשה כל השנה, באהבה ובמסירות ושבוע אחד בשנה אנחנו מעלים על נס את העשייה הגדולה".

בהתייחסו לקמפיין לחינוך מעורב של דתיים ושאינם דתיים אמר ליפשיץ כי בכך שהחמ"ד אומר 'לא' לחינוך שכזה - זו אמירה חשובה, "יש הורים, משפחות, חברות וקהילות שהחינוך המעורב מתאים להם, אך נדמה לי שלכלל האוכלוסיה, בתקופה הזו של גיל הלמידה - גן ילדים, יסודי ועל יסודי, יש משמעות לחינוך ממלכתי דתי עם חיזוק לזהות הדתית, בידיעה שאיננו חיים רק את עצמנו".

הוא הדגיש כי יחד עם גאוות היחידה של החמ"ד, הוא רואה ערך לחינוך הדתי עם הפנים החוצה, "יש אחוזים גבוהים יותר ועשיה משמעותית, לא מהיבדלות אלא מהסתכלות מקיפה". ליפשיץ סיפר כי תלמידי החמ"ד אספו עד כה 13.5 טון מצרכים לנזקקים וכעת אוספים מצרכי מזון ל''קמחא דפסחא''.

ראש מינהל החמ"ד שיבח את בתי הספר על כך שבבחינות האקלים שלהם רואים 'עליה מטאורית' כהגדרתו, בכמה וכמה תחומים, "זה לא הפתיע אותנו, מאחר וזה המשך להצטיינות של תלמידי החמ"ד במתמטיקה, עברית ומדעים. כשיש חסד והתלמיד תורם לקהילה זה גם מצמיח אותו בלמידה וביכולות והדברים שזורים זה בזה".