כצל'ה: לחדש את הבניה התקציבית

ח"כ לשעבר יעקב כ"ץ (כצל'ה) מעריך כי גם תכנית האוצר וגם תכנית משרד ראש הממשלה לא יביאו לתוצאה המיוחלת - ירידה במחירי הדיור.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א באדר ב תשע"ד

בניה תקציבית. כצל'ה
בניה תקציבית. כצל'ה
צילום: פלאש 90

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) מעריך היום (ראשון) כי הן תכנית הטבת המע"מ בשתי גרסאותיה והן תכנית מחיר המטרה לא תבאנה לירידה משמעותית במחירי הדירות ולהקלה על הזוגות הצעירים.

"מדוע לחפש פתרונות חדשים בהשקעה של מיליארדים באופן שמשאיר את הדו-שיח בין הקבלן והלקוח? באופן זה יתכן מאד שדוקא יגדל הביקוש ויעלו מחירי הדירות", תוהה כצל'ה.

לדבריו, "העליה תבוא לידי ביטוי במחיר הדירות עצמן (לפי תוכנית שר האוצר), או בכך שהרוכש ייאלץ לשדרג את הדירה הזולה בעלת סטנדרטיים בסיסיים בלבד שירכוש מהקבלן (לפי תוכנית רוה"מ). בשני המקרים משאירה המדינה את הרוכש מול הקבלן ומכאן המפתח לעליית מחירי הדירות".

לאור זאת מציע כצל'ה לחזור לשיטת הבניה התקציבית, כפי שבוצעה בשנים 90-92 בימי ממשלת יצחק שמיר, אז שימש כצל'ה כעוזרו לענייני התיישבות של שר השיכון אריאל שרון.

"בשנים אלו בע"ה בנינו 120,000 יח"ד בכל רחבי הארץ ובעיקר בפריפריה. הקבלן הרוויח והרוכש רכש במחיר סביר", מזכיר כצל'ה וקובע, כי "תוכנית זו של בנייה תקציבית בה המדינה מוותרת על מחירי הקרקעות, יוצאת במכרזים, קונה דירות מקבלנים ומוכרת אותן בעצמה לרוכשים, היא התוכנית שתבטיח היצע גדול ומחיר מוזל".