"אנחנו לא לוטים בערפל"

יו"ר העבודה סבור שעתידו המדיני של צפון ים המלח לוט בערפל. יו"ר מועצת מגילות: הרצוג תחת לחץ אמריקאי. שלום לא בכל מחיר.

שמעון כהן , כ"א באדר ב תשע"ד

דהמן והרצוג
דהמן והרצוג
צילום: אריאל פלר

בביקורו באזור בקעת הירדן הגדיר יו"ר מפלגת העבודה, חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, את עתיד האזור כ"לוט בערפל".

על הביקור והאמירה השנויה במחלוקת סיפר ביומן ערוץ 7 מארחו של הרצוג, יו"ר מועצת מגילות, מוצי דהמן, שהבהיר לו כי עבור המתיישבים והחקלאים באזור אין כל ערפל באשר לעתידו של האזור.

יצוין כי לביקורו של הרצוג הצטרפו גם חברי הכנסת סתיו שפיר, איציק שמולי ועומר ברלב. דהמן מדגיש כי שלושת הח"כים מלוויו של הרצוג לא התבטאו באופן הזה אלא הדגישו את מחויבותם לאזור ואת כוונתם לפעול ככל יכולתם על מנת להשאיר את המקום תחת ריבונות ישראלית בכל תרחיש מדיני שאליו תתקדם ישראל. "היחידי שהתבטא כך הוא בוז'י", אומר דהמן בהתייחסו לקביעה שעתיד המקום 'לוט בערפל'.

"אנחנו לא לוטים בערפל. יש כאן חקלאות פורחת ותיירות פורחת. גם רבין אמר זאת בצורה ברורה בראשון לאוגוסט 95'. הוא קבע שהאזור הוא חלק מריבונות שתישאר לתמיד. הבהרנו את זה לחברי המפלגה וליו"ר", אומר דהמן המזכיר את הלחצים המדיניים בהם נתון הרצוג מול האמריקאים המבקשים לדחוק בו לתמוך במהלך מדיני גורף גם בבקעת הירדן ולהצהיר על נכונותו להיכנס לממשלת נתניהו במידה ו'הבית היהודי' יעזבו.

דהמן אינו רואה במונח 'שלום' מונח שעבורו נכון לוותר על אזור הבקעה, "שלום לא בכל מחיר. באזור הזה לא היה מעולם פלשתיני אחד. את בית הערבה, ההתיישבות והמפעלים הקימו עוד לפני קום המדינה", הוא מזכיר וקובע כי זה בסדר שהרצוג יחשוב את מחשבותיו, אבל עבורו ועבור האוכלוסייה שבאזור ברור שהאחיזה בבקעת הירדן ובצפון ים המלח היא סוגיה ביטחונית שלא ניתן לוותר בה.