איגוד אדריכלים בריטי פועל לחרם על ישראל

האיגוד הבריטי מבקש להביא לסילוקה של עמותה המאגדת אדריכלים ישראלים מחברות באיגוד האדריכלים הבינלאומי.

נתנאל כ"ץ , כ"ב באדר ב תשע"ד

חרם. לונדון
חרם. לונדון
צילום: פלאש 90

איגוד האדריכלים הבריטי יוזם חרם בינלאומי על האדריכלים הישראלים ועל ארגון אדריכלים ישראלי, כך מדווח הבוקר (שני) "ישראל היום".

בעיתון דווח, כי האיגוד הבריטי המכונה "המכון המלכותי של אדריכלי בריטניה (RIBA)" פירסם באתר האינטרנט שלו הודעה על כוונתו לפעול להשעיית עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל מחברות באיגוד האדריכלים הבינלאומי.

בהודעה יש קריאה להשעות את העמותה הישראלית עד ש"תכריז על התנגדותה לבנייה בהתנחלויות ותעמוד בדרישות החוק הבינלאומי".

העיתון "הארץ" מדווח, כי המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה עומדת להצביע בימים חמישי ושישי על חמש החלטות גינוי אנטי-ישראליות, שאחת מהן כוללת קריאה לעידוד חרם והסטת השקעות מההתנחלויות.

בשל השביתה במשרד החוץ ושיתוק המערך הדיפלומטי הישראלי, לא מתבצעת שום פעולה לריכוך נוסח ההחלטות או לבלימתן.

נציין כי דו"ח שפרסם מכון המחקר NGO Monitor במקביל לביקורו של ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון בישראל לאחרונה, מגלה כי בריטניה הרשמית מעורבת אף היא בפעולות אנטי ישראליות.

הדו"ח עוסק במימון הנרחב מצד בריטניה, האיחוד האירופי וממשלות נוספות לפרויקט לוחמה משפטית של ארגון סיוע בינלאומי בשם "מועצת הפליטים הנורבגית" (Norwegian Refugee Council – NRC), פרויקט שמטרתו לחבל במערכת המשפט בישראל.

"בעוד חלק מהמימון הבריטי לארגונים לא ממשלתיים משמש לתמיכה ביוזמות המקדמות פתרון של שתי מדינות לשני העמים, מספר מענקים לארגונים גורמים נזק ואין כל הצדקה לקיומם. בשנים 2011-2015 בריטניה העניקה 6 מיליון ליש"ט ל-NRC, אחד המענקים הגדולים ביותר לארגון כלשהו במזרח התיכון.", ציין פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor.