בריטניה חופרת את קברה

מיעוט אסאלמי קיצוני הפך למייצג האסלאם כולו בבריטניה. היעד: המשך החליפות האסלאמית. איך תרמה בריטניה עצמה למציאות הזו?

שמעון כהן , כ"ב באדר ב תשע"ד

המוסלמים כועסים. אילוסטרציה
המוסלמים כועסים. אילוסטרציה
פלאש 90

בעקבות ההחלטה הבריטית לקבל במערכת המשפט הציבורית את חוקי השריעה המוסלמית הנוגעים לענייני ירושה, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ארי סופר, עורך חדשות באתר ערוץ 7 באנגלית, תושב לונדון בעבר ומי שמכיר היטב את הלכי הרוחות בממלכה המאוחדת.

כמי שבעבר פעל בארגוני הסברה יהודיים ובארגונים נגד הקצנה, קובע סופר כי המציאות בבריטניה אינה פשוטה כלל ועיקר.

לדבריו לא כל המוסלמים בבריטניה שמחים על המהלך האחרון שכן מרביתם שייכים לפלגים מתונים של האיסלאם, בעוד ההנהגה המוסלמית בבריטניה מוחזקת בידי פלגים קיצוניים המבקשים להטמיע את חוקת האיסלאם בחוקה הבריטית, בשאיפה לחולל הפיכה איטית שתביא לשלטון מוסלמי בממלכה המאוחדת.

סופר מציין כי עד כה יכול היה כל אדם להחיל על עצמו חוקי שריעה באופן פרטי, כך שלמוסלמי הפשוט אין כל עניין בהחלטה האחרונה, והעניין בהחלטה זו קיים רק אצל הקבוצה המבקשת לחולל את המהפך הגדול בדמותה של בריטניה, הקבוצה הקיצונית.

כשנשאל סופר כיצד נוצרה מציאות בה מיעוט קיצוני שולט ומייצג את הרוב המתון בבריטניה, הוא משיב שמאחורי המציאות הזו מסתתר, איך לא, כסף. סופר מזכיר כי מאחורי גופים כמו האחים המוסלמים עומדת קטר עתירת ההון, מאחורי הסאלפים נמצאת סעודיה המרעיפה עליהם תקציבים ומאחורי השיעים נמצאת איראן שגם היא גורם רב ממון ורב השפעה. לעומת זאת האחמדים והסופים חסרי כספים. תקציבי העתק מחזקים את השפעתן של הקבוצות הקיצוניות הללו על האוכלוסייה הבריטית.

עוד הוא מוסיף ומספר כי מי שהוביל את הקבוצות הקיצוניות להנהגת המוסלמים בבריטניה היא הממשלה עצמה. זאת כאשר מתוך תמימות מערבית ביקשה לייצר שיח עם גורם שנראה היה בעיניה כמתון לעומת אל קעידה שחוללה את פיגועי התאומים. התחושה במערב הייתה שפתרון צבאי לא ירגיע את הרוחות אחר אסון התאומים ויש לקיים שיח. אך מחוסר ההבנה של העולם המזרחי לא הייתה מסוגלת המנהיגות הבריטית להפנים שיכול להיות מצב שהעומד מולם מסתכל לה בעיניים ומשקר במצח נחושה, ומציג את עמדותיו רק כדי לקבל לגיטימציה והכרה, בעוד הוא אינו פחות קיצוני מאל קעידה. אותם ארגונים אף הוצגו כאויבי אל קעידה מה שהפך אותם למתונים בעיני גורמים מובילי דעת קהל כדוגמת ה-BBC.

"כאסטרטגיה הם הציגו את ההתנגדות שלהם לאל קעידה והאירופים ראו בהם כמתונים שצריך לרומם אותם ולהקים להם ארגונים שייראו מתונים", אומר סופר ומוסיף כי האירופים לא היו מסוגלים להפנים את הגישה המוסלמית לפיה כל מה שיכול לקדם אותי למטרה - לגיטימי וחוקי כולל שקר.

באשר לשאלת יחסו של הרחוב הבריטי לתופעת ההשתלטות המוסלמית הזוחלת, אומר סופר כי מרבית הרחוב הזה אינו יודע כיצד נכון וניתן להגיב. זאת לאחר שהתנגדות ישירה לגופים המייצגים את האוכלוסייה מתקבלת כאקט שאינו פוליטקלי-קורקט. "המיינסטרים לא רוצים לטפל בתופעה כי הם לא יודעים איך לטפל בתופעה".