בנט: "קורא לדור הצעיר - ליזום"

שר הכלכלה השתתף בכנס איגוד לשכות המסחר ואמר לצעירים "העידן שפעם היה אפשר להיכנס לתוך חברת ענק ולהישאר שם עד גיל הפנסיה נגמר".

אורלי הררי , כ"ג באדר ב תשע"ד

השר נפתלי בנט
השר נפתלי בנט
צילום: פלאש 90

שר הכלכלה נפתלי בנט השתתף אתמול (שני) בכנס איגוד לשכות המסחר בתל אביב והתייחס בדבריו, בין השאר, ליוקר המחייה ולרפורמה בתקינה. 

"מדינת ישראל פתוחה לעסקים. אנחנו במשרד הכלכלה מקיימים הלכה למעשה את החלומות שנאמרו פה. יש שינוי תפיסה עמוק שאנחנו מובילים וההבנה היא שאין תחליף ואין מישהו אחר שיבנה פה כלכלה חוץ מיזמים. ממשלה לא בונה כלכלה. המגזר העסקי בונה כלכלה. כבר שנה שלא חתמתי על היטל אחד - היטלי סחר שנועדו לבלום ייבוא ותחרות".

בנוגע לרפורמה בתקינה אמר שר הכלכלה: "כולנו יודעים מה זה תקנים. תקן זה דבר חשוב שנועד לשמור על ביטחון הציבור, אבל כולנו יודעים גם שברבות הימים נוצרו תקנים לא ברורים, השונים רק במעט מהתקן האירופאי, רק שהשוני לא קשור לביטחון ובטיחות הציבור, השוני נוצר כדי למנוע ייבוא וכדי להעמיס חסמים בכדי שלא תהיה פה תחרות".

"אנחנו השלמנו הליך סריקה של כל התקנים וביטלנו 10 אחוז מהתקנים הרשמיים. לא חוכמה להוסיף רגולציה החוכמה היא להסיר את החסמים האלה, להיכנס לנעליים שלכם, האנשים שמייצרים פה את הכלכלה ולהבין איך להקל עליכם. אני רוצה בהזדמנות זו לשבח את הרפורמה במכון התקנים, אנחנו החלטנו שעד סוף השנה הנוכחית, שנת 2014, נגיע לכיסוי של 90 אחוז מהתקנים בהסכמי הכרה הדדית, בין מכון התקנים הישראלי לבין מכונים שונים בעולם ודני גולדשטיין, מנכ"ל המכון עומד במשימה".

השר בנט הוסיף ואמר: "אתם הפכתם להיות שותף. לפני כל רגולציה אנחנו שואלים אתכם איך היא תשפיע עליכם. אני רוצה להגיד לכם שאנחנו פשוט עוצרים רגולציה, כל סוגי הרגולציה - יש לי קלסר של קילו וחצי של רגולציה שלא נתנו לה לעבור. כל הרגולציה הזאת באה מכוונות טובות, שיפור איכות הסביבה, דיני עבודה, הכל חשוב אבל בסוף הכל נופל על הכתפיים שלכם. אם אין סיבה מאוד מיוחדת אז אנחנו לא נותנים לזה לעבור". 

השר בנט הדגיש את הקשר בין הרגולציה ליוקר המחייה ואמר: "זאת גם הסיבה ליוקר המחיה אנחנו עושים צעדים גדולים, לפני שבוע ביטלנו את הפטור החקלאי, המתווכים החקלאים לא יכלו לתווך מחירים, עוד 12 חודשים זה יכנס לתוקף. הממשלה הזו היא ממשלה טובה, יש פה תעוזה, ממשלה שלא דואגת לאינטרס כזה או אחר, אלא לכל הציבור הישראלי וגם יש בה מוכנות ליטול סיכונים". 

לסיכום פנה השר בנט לצעירים: "יושבים פה גיבורי הכלכלה הישראלית, משרות לא נוצרות יש מאין, הן נוצרות כי בן אדם מחליט לקחת כסף מבן משפחה, הלוואה ליטול סיכון מאוד גדול, לחיות בכמה שנים של סיוט, השנים הראשונות של הקמת עסק הן שנים קשות, ואולי להצליח - זה מה שמייצר מקומות עבודה. המדינה לא יודעת לייצר מקומות עבודה, רק אתם, ואנחנו צריכים לתת לכם לעשות את זה. אני קורא לדור הצעיר, ליזום, העתיד הוא יזמות. העידן שפעם היה אפשר להיכנס לתוך חברת ענק ולהישאר שם עד גיל הפנסיה נגמר. זאת עובדה" 

"רוב מקומות העבודה החדשים נוצרים בעסקים חדשים, אנחנו צריכים שיותר צעירים בני 20 יבחרו בדרך לחיים של יזמות. עושים זאת על ידי הורדת רגולציה וייצור סביבה עם "רגולציה לייט", מיסוי מיוחד, אשראי נגיש ובעיקר רוח גדולה של יזמות. ממשלת ישראל פתוחה לעסקים, תראו בי את השגריר שלהם בממשלה לעצירת רגולציה, לעזרה למגזר העסקי, שהוא חוט השדרה של מדינת ישראל, והטובים ליזמות".