"משרד האוצר מתעלל בנו"

איגוד הישיבות הגבוהות מזהיר מקריסה כלכלית. בישיבת שעלבים "מתביישים להסתכל בעיני האברכים". בבית היהודי מבטיחים: הבעיה תיפתר.

בני טוקר , כ"ג באדר ב תשע"ד

תלמידי ישיבה
תלמידי ישיבה
צילום: פלאש 90

עשרות ישיבות ציוניות עומדות בפני קריסה כלכלית של ממש. רובן לא מצליחות לשלם במועד משכורות לעובדים ומלגות לאברכים.

מנכ''ל איגוד הישיבות הגבוהות, משה גוטמן, מזהיר כי ישיבות רבות נמצאות על סף סגירה. "האוצר לא מוכן להעביר סכום של מאה מיליון שקלים שהוא התחייב להעביר", אומר לערוץ 7 מנכ''ל איגוד הישיבות הגבוהות, משה גוטמן.

"לצערי שר האוצר ואנשיו לא מפספסים הזדמנות כדי להתעלל בנו", הוא מדגיש.

גוטמן טוען כי לשכתו של שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לא מתייחסת כראוי לזעקה שמשמיעות הישיבות. "לא זכורה לנו תקופה כזו, אם בתוך חמישה ימים הכסף לא יעבור - ישיבות רבות יהיו בסכנת סגירה. אין תשלומים לאברכים ואין כסף לספקים. המצב כאן קשה".

באיגוד הישיבות הגבוהות מאשימים את אנשי "הבית היהודי" באי קיום ההבטחות. "היו פרסומים שהכסף עבר... לא ברור מדוע כעת הכסף מעוכב? אברכים הם גם בני אדם, הם צריכים כסף לפסח, לצערי שר האוצר מנסה כל הזמן להתעלל בישיבות".

סמנכ"ל קרית החינוך שעלבים, יהודה פרוידיגר, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 כי הוא מתבייש להסתכל בעיני האברכים שלומדים בישיבת ההסדר. "נתנו לנו עד עכשיו רק עשרים אחוזים ממה שמגיע, אז ממה נשלם את המלגות לאברכים?

"זה ערב פסח", הזכיר פרוידיגר, "אנחנו עומדים בפני שוקת שבורה, איך נסתכל בעיניים של האברכים, הרבנים, נשותיהם והילדים? הלב שלנו נקרע לראות נשים עם ילדים שעומדים עם עיניים מושפלות", הוסיף פרוידיגר והציע לערוך מבצע ''קמחא דפסחא'' בקריית החינוך. "ישיבת שעלבים קיימת 50 שנה, אנחנו לא זוכרים דבר כזה".

ממפלגת הבית היהודי נמסר כי "הנושא מטופל וייפתר בעזרת ה' בימים הקרובים".