חודשיים ללא דיג בצפון הכינרת

לאור מחסור בדגי הברכות ביניהם דגי האמנון הפופולריים, ייאסר דיג בצפון הכינרת - מקום ההטלה של הדגים.

אבי חיים , כ"ד באדר ב תשע"ד

הכנרת
הכנרת
קובי פינקלר

1,250 דונם באזור הבטיחה בצפון בכינרת ייסגר לדייג לשישים יום על ידי אגף הדייג שבמשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

איסור הדייג יכנס לתוקפו בתאריך 30.3 וימשך עד ל- 28.5, זאת במטרה להגן על דגי האמנון הנמצאים בעונת ההטלה, בשטח זה של הכינרת, שהינו אזור הרבייה העיקרי של דג אמנון הגליל (מושט).

בעונה זו של השנה, מתחממים מי הכנרת ודגי האמנון מתקרבים לחוף על מנת להטיל את ביציהם. אזור הבטיחה המתאפיין במים רדודים וצמחיה רבה, מהווה מקום אידיאלי ומוגן להטלת ביצי האמנון.

לטענת המגדלים, המחסור השנה בדגי הבריכות בניהם: הקרפיון והאמנון הפופולריים בחג הפסח הוביל להתייקרות מחירי הדגים ב-10%-12%. ברשות ניקוז ונחלים כינרת מסבירים, כי החשש שאזור הבטיחה הצפוף בדגי אמנון בעונת הרבייה ימשוך אליו דייגים שיפגעו באוכלוסיית האמנונים עלול להוביל להפרת התקנה האוסרת על הדייג בתקופה זו.

עוד מוסיפים ברשות ניקוז ונחלים כינרת, כי על מנת לשמור על הדגה ועל המערכת האקולוגית בכינרת יפעלו במשותף כלל הגופים המפקחים בכנרת: יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי)במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף איגוד ערים כינרת, רשות הטבע והגנים והשיטור הימי כדי לאכוף את איסור הדייג באזור הבטחה בעיקר בתקופה קריטית זו.

מנהל מנהלת הכינרת, פנחס גרין, אומר כי איסור הדייג באזור זה בתקופת ההטלה נועד לעודד את רביית האמנונים להגן על אוכלוסייתם בכינרת ולסייע בכך לשמירת האיזון הרצוי, לשמירת המערכת האקולוגית בכינרת, "אמנון הגליל, בהיותו דג שניזון גם מאצות, מהווה גורם חיובי במארג המזון ומסייע בשמירת המערכת האקולוגית בכינרת".

עוד הוסיף גרין, כי במהלך 60 הימים בהם חל איסור הדייג, האזור הסגור מסומן על ידי אגף הדייג במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בקו מצופים גדולים וזוהרים ושילוט ברור, "איסור הדיג נועד לשמור על המערכת האקולוגית באגם ובאמצעותה על איכות המים בכינרת. עם זאת, האיסור פועל גם לטובת הדייגים והמשך פרנסתם בעתיד. איסור הדייג בבטיחה הינו רק חלק מניהול וראייה כוללת של ממשק הדייג בכינרת המתקיים לאורך כל השנה ושותפים לו אגף הדייג, רשות המים, המעבדה לחקר הכינרת, הדייגים וגורמים נוספים".

משה הר ציון, מנהל אגף פיקוח ואכיפה באיגוד ערים כינרת אומר, כי מידי שנה מוטלים קנסות ומוחרם ציוד לעשרות דייגים המפרים את התקנה, חלקם דייגים חובבים שהגיעו לדוג בכינרת ללא ידיעה על איסור הדיג, אך עיקר הקנסות הינם לדייגים מקצועיים העוברים במודע על החוק.

"השנה יתקיים פיקוח על הדיג באזור הסגור 24 שעות ביממה, גם מהים וגם מהיבשה. בכל שנה אנו מאתרים דייגים מקצועיים המגיעים בדרך כלל בחסות החשיכה ומסתירים את הרשתות בצמחיה. דייגים אלו פועלים במודע ובניגוד לאיסור הדיג בתקופה זו ובכך גם פוגעים במו ידיהם בפרנסתם. אותם עבריינים מטופלים על ידי פקחי אגף הדיג במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, המחרימים את ציוד הדיג שלהם, סירות, רשתות ומנועים. בנוסף מאותרים גם דייגי חכה חובבנים, אך גם כאלו הדגים עם רשתות, חלקם מודעים לתקנה וחלקם לא. אני מקווה, כי על אף המחסור בדגי הבריכות לא יהיו השנה עברייני חוק, בכדי שאוכלוסיית הדגים תשוקם ותשוב לקדמותה לפני כשמונה שנים" אומר הר ציון.