מתכוננים לדור הבא של האימונים

"חזבאללה חוזר מסוריה עם נסיון מבצעי והתקפי", סיפר אלוף פיקוד צפון יאיר גולן. "הם מפעילים בסוריה מערכים שפעם היו רק יכולות מדף".

ערוץ 7 , כ"ה באדר ב תשע"ד | עודכן: 16:46

פיצוץ צפון שדה ג'יפ צה"ל
פיצוץ צפון שדה ג'יפ צה"ל
טל ליסוס, דובר צה״ל

האויב בחזית הצפונית משתנה ללא הרף, ובהתאם לו- גם אימוני צה"ל מתעדכנים.

מפקד פיקוד צפון התייחס לסוגיה בכנס סגור ומצומצם שנערך לסיכום שנת 2013, ובו נכחה צמרת הפיקוד- מרמת אל"ם (מפקדי חטיבות ומעלה), כולל מפקדי הגייסות, האלופים גרשון הכהן ונועם תיבון.

"החזבאללה חוזר מסוריה עם נסיון מבצעי, כולל נסיון התקפי", אמר האלוף גולן. "הם מפעילים בסוריה מערכים שהיו פעם יכולות מדף בלבד".

על פי דיווח באתר צה''ל, המפקדים דנו בלקחים משנת 2013, כשלבסוף ניתנה על ידי האלוף גולן דגשים לאימוני שנת 2014. לפני שהכוחות פוגשים את ארגון חזבאללה, כדאי שיתנסו בלחימה מול אויב שמתנהג כמותו- או לפחות, הכי קרוב שיש. "הריאליזם באימונים חשוב מאין כמוהו", אמר מפקד הפיקוד. "לפני כל אימון, צריך להקצות משאבים כדי ללמד את צוותי ביום האויב להתנהג כמו חזבאללה".

כדי להוות כוח קטלני נגד האויב, כך נאמר, יש להקפיד על מספר דגשים בתחומי לחימה שונים. בפיקוד שמים דגש מיוחד על תחום איסוף המודיעין. בשדה הקרב העתידי יסתמכו הכוחות המתמרנים על מודיעין רב יותר, שיגיע בזמן אמת מהמטה.  "זהו אחד השינויים הדרמטיים ביותר במערכה, ואני מצפה שנתרגל זאת באימונים", אמר האלוף גולן.  "צריך לתרגל השענות על מידע שמגיע במעגלים ארוכים מהעורף. אין יותר מג"ד שמרים משקפת בשטח", קבע. "יש לנו היום מודיעין מדויק ומשמעותי יותר, ומצד שני הצפת מידע שצריך לדעת להתמודד איתה", חידד מפקד אגד 282, אל"ם אילן לוי.

מפקד פיקוד צפון הדגיש כי הלחימה בשטח "סגור" היא "כר פורה לתחבלנות, ערמומיות וקטלניות של צה"ל". "אני מצפה שזה יבוא לידי ביטוי גם באימונים", אמר האלוף גולן.

את הכנס חתם מפקד פצ"ן בהצהרה כי בתום השנה הבאה יעניק פרס על יצירתיות באימונים לאחד מן המפקדים שתחתיו. "שלושת מרכיבי הניצחון הם תוכנית טובה, אימונים טובים, ורוח לחימה- את זה אי אפשר לשבור. עם זה מנצחים".