מדוע התפטר מנכ"ל משרד הבריאות?

הבוקר הודיע מנכ"ל משרד הבריאות על התפטרותו לאחר שכיהן בתפקיד כארבע שנים. לחבר הכנסת משה פייגלין יש הסבר.

עוזי ברוך , כ"ו באדר ב תשע"ד

פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזו
צילום: פלאש 90

חבר הכנסת משה פייגלין טוען כי ידועה לו הסיבה להתפטרותו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו.

לדבריו, ההתפטרות באה על רקע המאבק למען חולי הקנאביס והמלחמה נגד המונופול של חברת 'שראל', המספקת מוצרים ושירותים לבתי חולים ולמוסדות רפואיים.

לפני שבועיים שיגר פייגלין מכתב חריף לשרת הבריאות יעל גרמן ובו קרא לה לפטר את מנכ"ל משרדה פרופ' רוני גמזו.

במכתב שהיה יוצא דופן בחריפותו כתב פייגלין כי "התמונה העולה מהתנהלות מנכ"ל משרדך, היא תמונה קשה של התנהלות לא ראויה, תמונה של מי שאינו חושש מדרך של כחש ומרמה להשגת מטרותיו, גם מול נציגי הציבור בכנסת ישראל. נראה כי לא טובת החולים ומערכת הבריאות הן הראשונות בסדר החשיבות אצל פרופ' גמזו."

פייגלין סיפר במכתבו כי גמזו שיקר לוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת והביא לדחייה בשבוע של הדיון בנושא הפטור ממכרז המוענק לחברה הפרטית 'שראל' בעוד שבאותו שבוע זכתה החברה בפטור נוסף ממכרז על סך 1.6 מיליארד ₪.

"במקום לעקב את מתן הפטור שעניינו עתיד היה להידון על ידי בית המחוקקים, הביא פרופ' גמזו בדרכי רמיה לדחיית הדיון ולמתן פתור נוסף מאחורי גבה של הכנסת." כתב פייגלין במכתבו והוסיף "התנהלות זו היא רק דוגמא להתנהלות השערורייתית של חברת "שראל" כפי שחשפתי בדיוני ועדת העבודה והרווחה"

עוד ציין פייגלין במכתבו כי עברו כבר שלושה חודשים מאז התקבלה הצעת המחליטים של משרד הבריאות שהייתה אמורה להסדיר את נושא השימוש בקנאביס רפואי לחולים ולהקל על מצבם – ואולם שום דבר להשתנה.

"אנו רואים בעיניים כלות כיצד מנכ"ל משרדך מנהל מערכה שנועדה למנוע מחולים לקבל את הקנביס הרפואי. כל זאת בניגוד גמור להצהרתך מעל כל בימה כי כל חולה יקבל את המגיע לו. מאז שהתקבלה הצעת המחליטים, הודיעו מרפאות הכאב על הפסקת מתן מרשמים לקנביס, בין השאר לחולים הסובלים מכאבי פנטום לאחר כריתת איברים, חולים הסובלים מבעיות בעמוד השדרה ועוד. למעשה רוב החולים המקבלים היום קנביס רפואי מסיבות של כאב כרוני מנועים מלקבל מרשמים חדשים."

עוד האשים פייגלין את גמזו בכך שהוא "מהלך אימים", לדבריו, על רופאים הרושמים קנאביס כטיפול למטופליהם.

הבוקר פרסם פייגלין סטטוס בדף הפייסבוק שלו ובו הוא מברך את המנכ"ל על החלטתו לפרוש מתפקידו "לפני כשבועיים שלחתי מכתב לשרת הבריאות ובו דרישה לפטר את מנכ"ל משרדה מר רוני גמזו. טוב עשה ד"ר גמזו כאשר הודיע היום על פרישתו מהתפקיד ואני מברך אותו על כך ומאחל לו הצלחה בהמשך דרכו. אני קורא לשרת הבריאות לבחור מנכ"ל חדש שלא מתוך המערכת הקיימת, אדם שיראה את טובת החולים בראש סדר שיקוליו, ויהיה מסוגל לרפא את מערכת הבריאות מתחלואיה".