ערב מחווה לנחמה: "רגישה, כאובה וחכמה"

תלמידיה ומוקיריה של נחמה ליבוביץ התכנסו במכללת אפרתה לערב לזכרה. ''יש לי זיכרונות נפלאים ממנה''.

חזקי ברוך , כ"ח באדר ב תשע"ד

נחמה ליבוביץ
נחמה ליבוביץ
חזקי עזרא

ערב לזכרה של נחמה ליבוביץ

ערב מחווה לפרופ' נחמה ליבוביץ ז"ל התקיים הערב (א') במסגרת אירועי התשעים של מכללת אפרתה בירושלים.

בערב השתתפו מכריה ותלמידיה של ליבוביץ וסיפרו על דמותה כמחנכת וכ'מרביצת תורה ברבים'.

יוזמת הערב ותלמידתה של ליבוביץ, אראלה ידגר, סיפרה לערוץ 7 כי "זה ערב הכרה תודה ומתן כבוד לנחמה שהייתה אחת המורות הראשונות והדגולות במכללה שהייתה אז סמינר המזרחי". 

בין הקהל המגוון שהגיע לכנס פגשתי את דבורה צימרינג בת ה-94, שזוכרת היטב את ליבוביץ, "אני מאוד אהבתי אותה. השיטה שלה הייתה לתת לנו קטעים של רש"י שלא הכרנו ולמצוא את הקושי של רש"י. יש לי זיכרונות נפלאים ממנה. עד היום אני ממשיכה ללמוד תורה כששיטת הלימוד שלה מלווה אותי".

איש החינוך והמפקח הוותיק על הוראת התנ"ךשמואל פוירשטיין, מתגעגע גם הוא לימים ההם. "התחלתי ללמוד אצלה ב-1946. היא לימדה אותנו בקיבוץ הדתי, עין הנצי"ב, איך ללמוד ולתת שיעור בפרשת השבוע. מאז עברנו יחד 50 שנה".

בסוף השבוע אמר פוירשטיין ל"בשבע" כי "מאחורי נחמה הלמדנית, המעמיקה והחריפה, שתביעותיה מעצמה ומתלמידיה היו גבוהות, עמדה אישה רגישה וכאובה. לא היו לה ילדים, וכל פעם היא הייתה אומרת: רק ילד אחד. פעם אמרתי לה: נחמה, את לא מאמינה באלוקים. היא כעסה עליי: מה פתאום? אמרתי לה: לו היית מאמינה באלוקים, היית יודעת שיש לך עשרות אלפי ילדים-תלמידים, הקב"ה הועיד אותך לזה. היא חשבה לרגע ואמרה: זה נכון, אבל רק ילד אחד...".

ראש מכללת אפרתה, ישראל רוזנסון, סבור כי עד היום התלמידות של המכללה מושפעות מדרכה של ליבוביץ, "לא בכל יום אנחנו עושים מחווה לאישיות בסדר גודל כזה כמו של ליבוביץ. ההשפעה של ליבוביץ והידיעה שאישיות בסדר גודל כזה לימדה פה במכללה בהחלט משפיעה על כולנו".

בערב המחווה השתתפו, בין היתר: חיותה דויטש - מחברת הספר 'נחמה', המשוררת רבקה מרים על זיכרונות ורשמים אישיים מנחמה, יעל אונטרמן, הרב ד"ר יעקב קופל רייניץ ופרופ' אליאב שוחטמן.