'האדמה מגלה אמת שהנאצים מיהרו להסתיר'

פרופ' גרייף, מומחה לטרבלינקה איש מכון 'שם עולם', רואה חשיבות עליונה בממצאים החושפים את האמת שקברו הנאצים.

שמעון כהן , א' בניסן תשע"ד

האדמה מגלה
האדמה מגלה
ארכיון

בראיון ליומן ערוץ 7 מדגיש פרופ' גדעון גרייף, ההיסטוריון הראשי של מכון 'שם עולם' העוסק בהנצחת השואה, את חשיבות הממצאים האחרונים שהתגלו באחרונה בחפירות מחנה ההשמדה טרבלינקה ולמעשה חשפו לראשונה במחנה ממצאים המעידים על תאי ההשמדה בגז.

לדבריו של פרופ' גרייף, מומחה בעל שם עולמי לשואה בכלל ולטרבלינקה בפרט, כל גילוי וגילוי של בדל שריד היסטורי הוא חשוב מאין כמותו בתיאור וסיפור ההיסטוריה היהודית והדברים מתחדדים כאשר מדובר בתקופת השואה שכן הגרמנים דאגו שלא להשאיר סימן כלשהו למעשיהם במחנות. "כל מסמך, כל טלית וכל תפילין הם בעלי חשיבות עצומה", הוא אומר ומזכיר כי בטרבלינקה הושמדו כמעט מיליון יהודים והמחנה היה שני בהיקף המעשים האכזריים שנעשו בו, שני למחנה באושוויץ.

על פעילות ההעלמה שביצעו הנאצים במקום הוא מספר כי בטרבלינקה בניגוד לאושוויץ היה לנאצים די זמן להעלים את הראיות שכן המחנה נסגר בשנת 43' אחרי המרידות הנועזות של היהודים ומאז הייתה להם האפשרות לקבור את העדויות ו"להעלים את האמת אל מתחת לפני האדמה".

באושוויץ ומיידנק לעומת זאת לא הספיקו הגרמנים להעלים את הממצאים שכן צבא רוסיה התקרב מהר מכפי ששיערו. להערכתו של גרייף חפירות מסוג זה יימשכו ויביאו לגילויים רבים נוספים. בהמשך הוא מעריך כי כמעט בכל מקום על אדמת פולין שבו תתבצענה חפירות ארכיאולוגיות יתגלו ממצאים קשים המעידים על העבר המצמרר של המדינה הזו.

פרופ' גרייף מציין כי כבר כעת מתבצעות חפירות ארכיאולוגיות נוספות בבלז'ץ ו"נמצאו שם ממצאים חשובים מאוד. האדמה לא תבלע את השרידים ופשעי גרמניה לא יטושטשו ולא ייעלמו לעד. זה גם מבוקשם של הנרצחים, שנדבר תמיד וללא הפסקה על פשעי הגרמנים ושום דבר אין בו כדי להקטין או לטשטש אותם. האמת חזקה מכול".

בדבריו מדגיש גרייף כי המאמצים הגרמניים להעלים ולהסתיר את מעשיהם אינם עומדים בניגוד לתצלומים הקשים ממחנות ההשמדה שכן תצלומים אלה לא בוצעו על ידי הממשל הגרמני אלא על ידי הבריטים והאמריקאים שהגיעו למקום ולעיתים על ידי אנשי SS וורמכט שתיעדו במסרטות פרטיות וללא אישור ורשות את שראו במחנות. גרייף מוסיף ומציין כי אנשי הסגל הנאצי נדרשו לחתום על מסמך בו התחייבו שלא לצלם במחנות וכל סרט צילום שנמצא נחשף לשמש ונשרף.

לדבריו אמנם הגרמנים לא חשו בושה ואף היו גאים במעשיהם אך עם זאת מצאו לנכון שלא להותיר תיעוד מפליל לפעולותיהם.

בדבריו משבח פרופ' גרייף את הממשלה הפולנית שמאפשרת את ביצוע החפירות ולמעשה בפעילותה משמרת את המחנות באופן שאלמלא הוא, היו המחנות הופכים עם השנים לעיי חורבות. לדבריו על העם היהודי להכיר טובה ותודה לממשל הפולני על התנהלות זו.

כשנשאל אם התיעוד החדש יכול להוות מענה למכחישי שואה משיב פרופ' גרייף בשלילה. להערכתו מכחישי השואה ימשיכו להכחיש על אף שהם עצמם יודעים היטב שהשואה התרחשה ושאין בסיס לטענותיהם. "אם הם לא היו יודעים הם לא היו מתאמצים להכחיש אותה".

את הדברים חותם פרופ' גרייף באמונה שלמה שעוד יתגלו ממצאים רבים ככל שיימשכו פעולות החפירה הארכיאולוגית בפולין, וזאת בעיקר משום שאת מלאכת ההסתרה בקבורת המחנה ביצעו הנאצים בבהילות ובדחיפות מתוך תקווה שהדברים לא יתגלו, פעילות שבוצעה במשך אחד עשר חודשים בסך הכול.