מגדלי הולילנד - "אנדרטת שחיתות"

האדריכל הירושלמי הוותיק, דוד קרויאנקר, טוען כי רוב הירושלמים ידעו בסתר ליבם שמשהו אפל מסתתר מאחורי המגדלים, "כמו מפלצת בעיר".

בני טוקר , ב' בניסן תשע"ד

כולם ידעו? "אנדרטת" הולילנד
כולם ידעו? "אנדרטת" הולילנד
פלאש 90

דוד קרויאנקר, אדריכל וחוקר אדריכלות בירושלים, אומר לערוץ 7 כי מאז שהוקם פרויקט הולילנד היה ברור שמדובר במשהו אפל, "היום אנחנו יודעים מה הביא למפלצת הזו. כבר בשלבי הבנייה היה נראה שיש כאן משהו אפל שאולי ברבות הימים יתגלה, אף אחד עוד לא חשב אז על מעשי שחיתות או על אולמרט. הייתה תחושה שמשהו מתרחש".

לדבריו היום כולם מבינים מה הביא לתפנית אצל מהנדס העיר אורי שטרית, "עד לשלב מסוים מהנדס העיר התנגד בחריפות לפרויקט, אבל בשלב מסוים שינה את דעתו, את הסיבה למהפך הזה גילינו אתמול".

קרויאנקר קובע שבדיעבד טוב שהמגדלים המפלצתיים יעמדו על תילם בעשרות השנים הקרובות, "זה לא פרוייקט שאפשר להוריד אותו. הגדולה של הפרוייקט הזה במירכאות מכופלות שהוא אחד המונומנטים הגדולים לשחיתות, זה דבר פיזי שיעמוד ב-150 שנה הקרובות, תמיד יצביעו עליו ויספרו את הסיפור שלו. אולמרט וחבר מרעיו הנציחו את עצמם".

הוא מעריך שמדובר בתחילתה של קופסת פנדורה, "אולי זה יעורר עוד שדים מרבצם, בתחום הזה הרבה אדריכלים ואנשי ציבור מפחדים שיבולע להם, לא קל ללכת למשטרה, אילולא עד המדינה דכנר זה לא היה נחשף, אולי זה יעורר עכשיו אנשים נוספים".