מדוע מתנתקת בני ברק מהמוביל הארצי בפסח?

הנוהגים שלא לשתות ממי הכינרת בפסח סוברים שמאחר שחמץ אסור אפילו ב'משהו', ודאי שלפחות פיתה אחת הראויה לאכילת כלב תיזרק לכינרת.

חיים לב , ב' בניסן תשע"ד

שחפים הכנרת
שחפים הכנרת
יחצ

הערב דיווחנו כאן בערוץ 7 כי העיר בני ברק תנותק בפסח ממי המוביל הארצי, זאת כחלק מההיערכות לחג הפסח בהובלת צוותי המים, הביוב הבארות של תאגיד המים והביוב "מי ברק".

על פי הדיווח, ראש העיר, חנוך זייברט, אמר כי "החל מחמישה ימים לפני החג, תנותק העיר בני ברק מהמוביל הארצי - כך שלא יגיעו מים מהכנרת ותושבי עיר התורה והחסידות ייהנו מהבארות המקומיות בעיר ומאספקה ממקורות אחרים".

מהו המקור לחומרה האמורה? ובכן, הנוהגים שלא לשתות ממי הכינרת במהלך חג הפסח סוברים שמאחר ומדרבנן חמץ אסור אפילו ב'משהו', יש להניח שלפחות פיתה אחת הראויה לאכילת כלב תיזרק לכינרת במהלך חג הפסח (על ידי דייגים המבקשים לדוג) ולכן אין לשתות מהמים.

נוהג ניתוק מערכת המים בימי הפסח ממערכת המוביל הארצי, החל בבני ברק לפני שנים רבות. בכתבה שפורסמה ב-1995, הסביר ממלא מקום ראש העיר דאז, הרב ירחמיאל בויאר, כי "חמץ הוא האיסור היחיד בתורה שאפילו טיפ טיפה שלו הופכת את כל הכמות לחמץ. הוא לא בטל בששים". בויאר הסביר ש"הכינרת מלאה בלחם, במזון לדגים ובפתיונות לדגים. במי מעיינות טבעיים אין חומרים כאלה. גם לאחר סינון מים מבקטריות אפשר למצוא במים עולם ומלואו. אז יכול להיות שגם חמץ נשאר לאחר הסינון".

עם זאת, צריך לציין כי הרב עובדיה יוסף זצ"ל פסק שהמים מותרים לשימוש מאחר שמדובר במאגר זורם. וזה לשון הילקוט יוסף בסימן תמ"ז בעיף ל': מותר לכתחילה לשתות מים בפסח מן המים של המוביל הארצי או הכנרת, ולבשל ולאפות בהם בלי שום פקפוק. אף על פי שמשליכים חמץ לכנרת בעצם ימי הפסח או שופכים לכנרת שיירי בקבוקי בירה וכדומה. ובלבד שיסננו את המים במסננת יפה קודם השימוש בהם לבישול ולאפייה. [ובלא"ה המים מהכנרת מגיעים לבתים כשהם מסוננים]. והמתחסדים עם קונם נוהגים לשאוב מים קודם הפסח, ולסננן יפה, כדי להשתמש בהם לכל ימי הפסח. והנוהגים כן תבוא עליהם ברכה. אבל אין צריך להחמיר להכין מים בשביל רחצה ושטיפת כלים. [שו"ת יביע אומר חלק ז' סימן מד].

בעבר נהגו הפלגים המחמירים לאגור מים בחביות בערב פסח. אולם כיום, בעקבות ההקפדה בבני ברק, המים המגיעים לברזים בעיר מקורם במי תהום – לשם אין סיכוי שיגיעו פירורי חמץ.

בדרך כלל, בשל פניות חברי כנסת חרדים, מנהל רשות המים, אלכסנדר קושניר, מוודא כי השימוש במים בחג הפסח לא יתקיים מהמוביל הארצי, מחשש לחמץ.

ח"כ משה גפני שיגר השנה מכתב, כפי שעשה בשנה שעברה, לקושניר כי "ישנו ציבור גדול המקפיד שלא השתמש בפסח במים המגיעים מן הכינרת דרך המוביל הארצי מכיוון שהם גלויים ויתכן ויש בהם חמץ". גפני ציין במכתבו כי הפיתרון המוצע הוא להשתמש במים המגיעים מהקידוחים וכך נוהגים מידי שנה ברשות המים.

את מכתבו סיכם כי יודה למנהל רשות המים על היענות לפנייתו בנושא וכבכל שנה להורות על אספקת מים החל משלושה ימים קודם חג הפסח ועד לסיום החג, ממימי הקידוחים ולא מהמוביל הארצי.

במכתב מענה לפנייתו, כתב מנהל רשות המים קושניר כי יפעלו כפי בקשתו של גפני "בדומה לשנים שעברו החל משלושה ימים לפני חג הפסח לא יסופקו מים המגיעים מהכינרת דרומית לחיפה. לאזור עמק יזרעאל וחיפה יסופקו מי קידוחים, וגם מים שנשאבו מהכינרת לפני חג הפסח ו"לנו" במאגר האשכול.

האם גם השנה תתנתק המדינה למספר ימים מהמוביל הארצי? לא ברור. בשנה בה 'שינוי' היתה בשלטון, השר פריצקי דאז מנע את ההסדר הזה. השנה לא ברור האם ההסדר הזה יצא לפועל. כך או כך, בני ברק כבר מסודרת.