'לחוקק חוקים על פי ערכים ולא להיפך'

בישיבת חומש רואים בהיאחזות במקום יום אחר יום, כבר 7 שנים, מסר לעם כולו. ישיבה שמתנהלת באוהל ולעיתים תחת ענפי עצים.

שמעון כהן , ב' בניסן תשע"ד

בני גל בחומש
בני גל בחומש
שומרון

בעקבות האירועים האחרונים בחומש שבצפון השומרון מספר בראיון ליומן ערוץ 7 בני גל, מנהל הישיבה בחומש, על שגרת יומם של תלמידי הישיבה שממשיכים כבר שבע שנים להגיע לחומש ולקיים במקום לימודי תורה קבועים שלעיתים "מזכים" אותם לחיכוכים כאלה ואחרים עם גורמי הביטחון.

הישיבה, מספר גל, כוללת כעשרים אברכים ורבנים שעיקר עיסוקם הוא לימוד גמרא בעיון כמקובל בעולם הישיבות, אלא שאת הלימוד הם מקיימים בחלק מהזמן במבנה מאולתר או במאהל ולעיתים גם תחת העצים שבמקום.

בשיחה עמו נשאל גל אם הנוכחות בחומש המוגדרת כמנוגדת לצו אלוף המונע נוכחות יהודית במקום אינה למעשה לקיחת החוק לידיים. לדבריו התשובה לשאלה זו אמורה לנבוע מתוך ערכים שהם המנחים את החוקים ולא להיפך, ובהקשר זה לא ניתן לברוח משאלת הזכות על הארץ ולא ניתן להתעלם מהאופן הבעייתי בו נחקק חוק ההתנתקות, תוך פיטורי שרים ומהלכים אנטי דמוקרטיים אחרים.

ברוח זו על מדינת ישראל להציב מול פניה את שאלת הזכויות על הארץ וההבנה שאם היא לא תהיה במקום יהיה שם טרור ובהתאם לשנות את החוקים ולקיים חוקים אחרים במקומם.

גל נשאל גם אם אין מעשים המוגדרים כבלתי חוקיים מתנגחים למעשה בריבונות המדינה שבשמה מבקשים אנשי הישיבה לחזור לחומש ולהתיישב במקום. את המענה לדברים פתח בתזכורת מדבריו של הרב חיים דרוקמן שהגיע עם תלמידיו למבצע נטיעות בט"ו בשבט ונשא דברים על שני החלקים של מצוות ירושת הארץ – ראשית עצם הקמת המדינה, הצבא והריבונות שעוד נותר להשלימה והנקודה השנייה היא ישוב הארץ. במעמד זה הגדיר הרב דרוקמן את ההתיישבות בחומש כ"חומש המתמשכת" ולא "חומש המתחדשת".

"גם אם כרגע המדינה לא מכירה את ערך ההתיישבות בחומש הרב דרוקמן כדמות חינוכית ערכית רואה את הערך היהודי ערכי של ההתיישבות במקום", אומר גל ומזכיר את העליות הראשונות לארץ ישראל, עליות שנעשו מתוך תפיסה יהודית של 'ותחזינה עינינו', רוח שנמשכה גם בסבסטיה שגם שם לא התקבלו אישורים והיו חיכוכים שרצוי היה שלא יהיו "כפי שאמר זאת הרב פליקס 'הקיר חזק, אבל הראש שלנו חזק יותר'", מצטט גל ומוצא קשר ישיר בין השיח המדיני שמתעלם מעניין הזכויות ההיסטוריות של ישראל על ארצו לבין הויתורים המדיניים שאליהם מוליך ראש הממשלה ונמצאים כעת על הפרק.

משל היסטורי לדברים מוצא בני גל בעיר שומרון הקדומה אותה בנה עמרי, עיר שהייתה חזקה ועוצמתית אך נעלמה ונמוגה משום השיח הלאומי-חילוני שהוביל אותה ולא שאבה את מקור כוחה מקודש. "אין לנו בחומש מגמה לריב, אלא לשמור על חומש ולהראות לכל עם ישראל איך אנחנו יונקים את כוחנו הלאומי מתוך מחוייבות לתורה ולזכויות האמיתיות שלנו כאן".

לטעמו של גל אם גם לאחר שהתחלפה ממשלה וכרגע יושבים על הגה השלטון אותם שהכריזו שחשוב לשוב לחומש והדבר טרם נעשה, יש להפנות את השאלה לעבר אותם שאינם מבצעים את החזון והתפיסה שבה הם מאמינים.

בהמשך ישיר לפעילות השגרתית שמתקיימת בחומש יקיימו אנשי 'חומש תחילה' יחד עם מועצת שומרון וועד המתיישבים ומוזיאון גוש קטיף בחול המועד את הצעדה המסורתית שעד כה ריכזה אליה בשנים עברו אלפי משתתפים. "זה גם אירוע ערכי וגם אירוע של כיף. כאב לילדים אני רוצה שעל אירועים כאלה ילדיי יתחנכו, עם מתנפחים, הצגות, מופעים, שיעורי תורה, מופע שמנדי ג'רופי נידב כהוקרה לבחורי הישיבה ורבניה ועוד", בין המשתתפים יהיו ראש המועצה האזורית גרשון מסיקה ושר השיכון אורי אריאל, אומר גל המזכיר כי באירועים קודמים השתתפו רבנים מובילים כדוגמת הרב דרוקמן, הרב גינזבורג, הרב מלמד, הרב יעקב אריאל, הרב קמינצקי ורבים אחרים.

"זו הזדמנות לקרוא לכל הציבור שקשה להם להגיע בשגרה לחזק את המאבק ליישובה של הארץ, להגיע לחזק ולהתחזק", אומר גל המציין כי לקראת האירועים הוקם גם מוקד ארצי בו ניתן יהיה לברר פרטים על הסעות (09-8821880). מהפארק הסמוך לקדומים תצאנה הסעות חינם החל מהשעה 10:30 למוקד האירועים בחומש. לטעמו של גל מדובר במענה הכרחי של אוהבי הארץ לפעילות השמאל וארגונים כדוגמת 'יש דין' ואחרים שרואים כיעד את קיפול האחיזה היהודית בחומש כראשית קיפול ההתיישבות ונוכחות הצבא ביהודה ושומרון. "זה הזמן החשוב ביותר להביע את התמיכה שלנו ברצון ליישב מחדש את חומש, אמירה מול יריבנו ולהבדיל אויבינו".