בג"ץ אסר כדורגל בהר הבית?

העולים להר הבית הבוקר תיעדו ילדים ערבים ממשיכים לשחק כדורגל למרות הבטחות השר לביטחון פנים והנחיות בג"ץ.

שמעון כהן , ז' בניסן תשע"ד

כדורגל בהר הבית. ארכיון
כדורגל בהר הבית. ארכיון
ערוץ 7

שוב תועדו הפרות חוק על הר הבית. העולים הבוקר (שני) להר הבית תיעדו באזור הדרומי של מתחם ההר ילדים ערבים משחקים בכדור לעיני שוטרי משטרת ישראל.

מיכאל פואה, מנהל מחקר ופיתוח בחטיבת מנהיגות יהודית, שנכח במקום ותיעד את המתרחש מציין ומזכיר כי כבר לפני למעלה משנה התחייב השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', בפני חבר הכנסת משה פייגלין לפעול לקיום הוראת הבג"ץ ולמנוע משחקי כדור בהר.

עוד מספר פואה כי בעלותו הבוקר למתחם ההר תועדה גם שוקת ברזי מים חדשה בחלק הצפוני שבמהלך התקנתה נקדחו חורים באבנים עתיקות, כל זאת ללא אישור ועדת השרים המיוחדת, כנדרש בחוק. "משטרת ישראל ממשיכה לצפצף על החוק ולאפשר לואקף להרוס ולפגוע בעתיקות", דברי פואה.

והברזייה החדשה: 

הצילומים באדיבות מיכאל פואה

ועדת המשנה של ועדת הפנים לנושא הר הבית, בראשותו של ניצב בדימוס ח"כ דוד צור, קיימה היום (שני) ישיבה ראשונה, במהלכה התקיים דיון על מקומם של העולים היהודים להר הבית.

פעיל הר הבית יהודה גליק, השובת רעב מזה כשבועיים בעקבות הרחקתו מההר, אמר בישיבה, כי "בתוך ההר אם אתה יהודי אתה קורבן להתקהלות אסורה, להתפרעויות, להפרות סדר".

גליק הקרין למשתתפי הדיון את הסרטון שצולם באירוע שבסופו הורחק מההר, "אני מורחק מהר הבית למשך ארבעה חודשים בעקבות מה שראיתם, בכוונה לא צינזרתי כלום, המצלמה המשיכה לעבוד. אמרו לי תמשיך, המשכתי, לפתע התקשר אבי ביטון ואמר 'תעצרו את יהודה גליק', עצרו אותי ואני בארבעה חודשים הרחקה מהר הבית".

לדבריו, "הר הבית הוא מרכז חיי, הוא מקור פרנסתי, חודש אפריל הוא החודש הכי מלא, 20 קבוצות היו לי לחודש הזה, הייתי צריך לבטל את כולן. חברים, אני שובת רעב כי אני מצפה מהועדה הזו לא לעבור לסדר היום".

יו"ר ועדת המשנה, ניצב בדימוס ח"כ דוד צור, הבהיר בתגובה, כי "אני לא אוהב את ההרחקה של יהודה, אני חושב שזו דרך קלה להתמודד עם הבעיה, אני אשוחח על זה עם מפקד מחוז ירושלים, אני חושב שצריך לרסן וצריך לראות שדברים נעשים לטובת הביקורים בצורה עניינית, תכליתית מקצועית מבחינת המשטרה". 

נציגת עמותת השמאל "עיר עמים" שהשתתפה בדיון, אמרה כי "את נושא העליה של יהודים עוטף שיח זכויות האדם ושיח הפולחן וכולי וכולי, אבל זהו רק שלב בלבד מבחינת תנועות הר הבית לשינוי רדיקלי של ההסדרים על הר הבית, לפגיעה במסגדים, לכינונו בסופו של דבר של בית המקדש".

שי מלכה, מנכ"ל מנהיגות יהודית, ענה לה ואמר, "גם אני וגם כל יהודי בעולם מתפללים כל יום שיבנה בית המקדש, אנחנו מעולם לא הסתרנו את זה, זה כתוב בתפילות ואנחנו נמשיך להתפלל ונמשיך לייחל לבניין בית המקדש. אני לא רואה איך הכמיהה הזו והשאיפה הזאת שלנו שיבנה בית המקדש מאיינת את כל זכויות האדם שהוזכרו פה. כנראה שלנו אין זכויות אדם כפי שיש לכל אדם, זו תמיהה על העבודה שלכם ועל איך שאתם עובדים".