המבקר: מאות אלפי אזרחים רעבים

פורסם דו"ח המבקר על פעולות הממשלה לקידום הביטחון התזונתי. ביקורת חריפה על היעדר מדיניות לטיפול בעוני.

ערוץ 7 , ז' בניסן תשע"ד

ילדים אוכלים. אילוסטרציה
ילדים אוכלים. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

ערב חג הפסח: מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף שפירא פרסם היום (שני) דו"ח ביקורת חמור על "פעולות הממשלה לקידום הביטחון התזונתי".

900,000 נפש, בהם כ-360,000 ילדים, דיווחו כי בשל מחסור בכסף לא אכלו יום שלם או צמצמו את גודל הארוחות שלהם במשך כמה חודשים בשנה.

"עוני אינו גזרת גורל", כתב מבקר המדינה במבוא לדו"ח וציטט את שופט בית המשפט העליון לשעבר יצחק זמיר, שאמר "אסור שזכויות האדם ישמשו רק את האדם השבע, צריך שכל אדם יהיה שבע כדי שיוכל ליהנות, למעשה ולא רק להלכה, מזכויות האדם".

"אי ביטחון תזונתי, שמשמעותו היעדר האפשרות לצרוך באופן סדיר מזון הכולל את כל רכיבי התזונה הנדרשים להתפתחות תקינה ולבריאות האדם, משפיע לרעה על הבריאות הפיזית והנפשית של הסובלים ממנו ותורם להנצחת מעגל העוני", כתב מבקר המדינה, "לילדים שגדלים במשפחות שסובלות מאי ביטחון תזונתי סיכוי קטן יותר להגיע להישגים בלימודים ולהצליח לפרוץ את מעגל העוני".

המבקר מותח ביקורת חריפה על הממשלה. "המועצה הארצית לביטחון תזונתי, שאמורה לייעץ לשר הרווחה בנושא התכנסה לראשונה רק בינואר 2013, כמעט שנה אחרי שהייתה אמורה להתכנס והיא מצויה בראשית עבודתה. כמו כן לא נמצא כי משרד הרווחה נתן למועצה אמצעים להפעלתה. יש לראות ליקויים אלה בחומרה".

באשר לתמיכת המדינה בעמותות המזון כותב המבקר כי "הממשלה השאירה את מרבית הסיוע למדווחים על אי ביטחון תזונתי למגזר השלישי - עמותות מזון. מדובר בכלי שאינו אפקטיבי דיו. חלק הארי של התמיכה המתקבלת מעמותות המזון מיועד לסלי מזון לפסח, דהיינו לטובת סיוע סמלי למועד חד פעמי. עמותות המזון הן שקובעות באילו מקומות יסייעו כאשר אין הן פועלות לפי קריטריונים אחידים וברורים".

לדבריו, אחת האוכלוסיות שבהם בולטת תופעת אי הביטחון התזונתי היא האוכלוסייה הערבית, שבקרבה לא פועלות עמותות לסיוע במתן מזון.

כמו כן שפירא מותח ביקורת על פעולות השלטון המקומי, "בהיעדר מדיניות ממשלתית הטיפול 'גולגל' לשלטון המקומי, שלעיתים האמצעים העומדים לרשותו גם הם מוגבלים והתוצאה שגם השלטון המקומי מסתמך על תרומות של עמותות".