"חושבים מחוץ לקופסא''

מכללת "חמדת הדרום" ובית הספר היסודי "בית הגדי" הציגו השבוע את תוצרי בית הספר בתום חצי שנת פעילות אינטנסיבית.

, ז' בניסן תשע"ד

בית הגדי
בית הגדי
יח''צ

השבוע נערך ערב שיא של המיזם המשותף של מכללת "חמדת הדרום" ובית הספר היסודי "בית הגדי" במועצה אזורית שדות נגב.

בערב זה הוצגו תוצרים של חצי שנת פעילות אינטנסיבית הממצבת את בית הספר כבית ספר ש"ליד המכללה". בית ספר ש"ליד המכללה" הינו בית ספר בו המכללה משתתפת בהצמחה פדגוגית, סביבתית, קהילתית ואנושית של בית הספר, תוך למידה של השדה החינוכי לצורך התנסות מיטבית של הסטודנטים במכללה. בסיום הערב נהנו התלמידים וההורים מהופעה מרגשת של מקהלת בית הספר בניצוחה של יערית כנא.

ערב זה סיכם שבוע שבו התקיימו פעילויות חוויתיות מגוונות בבית הספר המשתפים אנשי צוות, הורים וסטודנטים בניצוחו של האומן גילי אשל. בין היתר כלל השבוע מיצג סביבתי שהעביר האמן מתחום הפיסול לתלמידי בית הספר, המורים, ההורים והסטודנטים, מיצג המהווה סיכום של עבודה פדגוגית שמתקיימת בבית הספר במהלך השנה הכוללת פעילויות שילוב של מתמטיקה ואמנויות, הקמת גינה לימודית והקמת אקדמיה להורי הילדים בבית הספר.

בנוסף, התקיימו במהלך ערב השיא פעילויות העצמה משותפות של התלמידים ביחד עם סטודנטים מטעם המכללה המלווים את בית הספר, סדנאות להורים ועוד. הערב עצמו כלל עבודות שונות בכיתות, במסדרונות ובחצר בית הספר. בנוסף, התקיימו במהלך הערב סדנאות משותפות של ההורים והסטודנטים בתחום האמנויות שכללו עבודות פסיפס, מנדלות והכנת פסלים אמנותיים שאותם הציגו בתום הערב התלמידים בפני המורים, הסטודנטים וההורים.

יעל דמרי, מחנכת בבית הספר ומפעילת הפרויקט מטעם בית הספר, בשיתוף המחנכת אופירה בוזגלו,  ציינה כי "מטרת פרויקט הוא להעצים ולמנף את בית הספר כמה שיותר בכל הנוגע ללמידה פדגוגית חוויתית, בשיתוף המכללה. בנוסף, אנו רואים חשיבות רבה בהעצמת מורי בית הספר, ומעבר לשיעורים הפדגוגיים החוויתיים, בחיזוק הנפש והרוח של הצוות והחיבור עם ההורים.

דוגמאות לכך הם גינה לימודית שהקמנו, טיפוח סביבת הלימודים, פיתוח וקישוט בית הספר במיצגים אמנותיים שונים, ובהעברת שיעורים שונים מחוץ לכיתה, כל זאת בתפיסה של 'חשיבה מחוץ לקופסא'".

גם ההורים בקשו סדנאות בחינוך ילדים, אז גם הקמנו במקביל "אקדמיה להורים" שכוללת בין היתר סדנאות העצמה ייחודיות להורים, כאשר מיד לאחר החג תתקיים לדוגמה שיחה בנושא התנהלות כלכלית משפחתית נכונה".

מירב זרביב, אחראית הפרוייקט מטעם חמדת הדרום ציינה כי "במהלך השנה ישבו צוותים משותפים של מומחים מהמכללה עם מורים ומנהל בית הספר ובנו תכנית להצמחת בית הספר בפן האמנותי והפדגוגי עם דגש על לימודי המתמטיקה. הצוותים נפגשו עם הורים מקהילת בית הספר, התייעצו ושיתפו אותם בתכניות המתוכננות".

נשיא חמדת הדרום, פרופ' אבי לוי ציין כי "המכללה תמשיך להשקיע נמרצות בקידום הפרויקטים הקהילתיים המתבצעים במקביל בתיכון נריה ובבית ספר היסודי בית הגדי. תשתיות המכללה, המעבדות המשוכללות, והמרצים המומחים עומדים תמיד לרשות הקהילה, לעזרתה ולהצמחתה".

מנהל בית הספר חיים אזרד העיד "אני רואה חשיבות רבה במיזם המבורך שמוביל את בית הספר למצוינות ערכית ופדגוגית ומאתגר את המורים שמתגייסים לטובת המהלך הכולל בהרתמות מלאה. בנוסף, אני שמח על השיתוף עם ההורים כשכל מטרת המיזם היא למען רווחתם וקידומם של התלמידים. אני מבקש להודות לראש המועצה עו"ד תימר עידאן, למנהל מחלקת החינוך במועצה, מוטי אדרי, לראש מנהל החמד ד"ר אברהם ליפשיץ והמחמ"ד מאיר סבג, למפקחת בית הספר עליזה לוי, לנשיא המכללה פרופ' אבי לוי ושאר הצוות המקצועי במכללה שמלווה את בית הספר, מירב זרביב ואהרון חבקוק ואת לבנת בירנבוים מלוות המיזם בצד האמנותי".

רקטור מכללת חמדת הדרום, פרופ' זכריה מדר אמר כי "שוב ושוב מכללת חמדת הדרום עוטפת את עצמה בעשיה ותרומה לסביבה ולקהילה. מיקומה בפריפריה זהו מבחינת 'יפוצו מעיינותיך חוצה' . המכללה שמה לה לאמץ את החזון של אי הסתגרות במגדל השן ויציאה למרחב הפדגוגי ודווקא בדרום ובפריפריה. עשייה מבורכת זו מזמינה את הטובים להשתלב במכללה בה יוענקו לתלמידיה השכלה אקדמית בצד הכשרה מעשית מהגבוהות המלווה בעשיה לקהילה".  

ראש מועצת שדות נגב, עו"ד תמיר עידן סיפר כי "מחלקת החינוך במועצה יזמה קשר ייחודי עם מכללת חמדת הדרום האקדמית הדתית לחינוך. במסגרת הקשר המיוחד מתחילת השנה משתפים בית הספר התיכון במועצה נריה, ובית הספר היסודי בית הגדי, ומחלקת החינוך בשדות נגב וחמדת הדרום פעולה ופועלים יחדיו לשיפור חווית הלמידה ורמת הלימוד בבתי הספר במקצועות המדעים . לשמחתי, שיתוף הפעולה המבורך נושא פירותיו ומביא לצמיחתם וחיזוקם של בתי הספר".