הכרזת מלחמה על ישוב שלם - תגובות

"ענישה קולקטיבית והריסת בתים כפעולת-נקם נפסלו כבר מזמן ע"י בג"צ ביחס למחבלים", אמרה הבוקר אורית סטרוק בתגובה להרס.

עוזי ברוך , ח' בניסן תשע"ד

גל טרור. סטרוק
גל טרור. סטרוק
פלאש 90

ח"כ אורית סטרוק קוראת הבוקר (שלישי) לשר הבטחון להפסיק להפעיל את צה"ל והמשטרה ביו"ש המבצעות מעשי-נקם, כלשונה. 

"ניקוב צמיגים לרכבי חיילי צה"ל ומפקדיו הוא מעשה פלילי וכפוי-טובה, שגם דובר הישוב יצהר המייצג את רוב התושבים הסתייג ממנו אתמול. הדבר אינו מצדיק בשום אופן הכרזת מלחמה על ישוב שלם בשל מעשיהם של כמה בני-נוער, במיוחד כשהמשטרה יודעת לאתרם ולהביאם לדין כמקובל במדינת חוק. 

ענישה קולקטיבית והריסת בתים כפעולת-נקם נפסלו כבר מזמן ע"י בג"צ ביחס למחבלים, ואין כל הצדקה חוקית או מוסרית לבצע אותם כלפי אזרחים ישראלים שכל חטאם הוא שבסמוך לביתם בוצעו מעשים פליליים", אמרה סטרוק. 

דובר יצהר מסר "מדיניות ההרס וההענשה הקולקטיבית של השלטונות נגד תושבי יצהר הנה מקוממת. לא יתכן שממשלת ישראל וכוחות הביטחון יהרסו בתים של חפים מפשע כתג מחיר ונקמה בגלל פעולות לא לגיטימיות של בודדים, חמורים ככל שיהיו. אנו קוראים למערכת הביטחון ולעומד בראשה לחדול ממדיניות זו ולהפסיק לאלתר את מעגל האיבה המתגבר", מסר דובר הישוב.

גרשון מסיקה ראש מועצת שומרון מסר "לצערי נראה שמדובר בפעולת תג מחיר של מערכת הביטחון כנגד תושבי יצהר. למותר לציין שאיננו מתגוררים תחת שלטון דקטטורי וכי ענישה קולקטיבית לא רק שהיא פוגענית ולא מקובלת אלא שהיא אינה מועילה ואף גורמת נזק. במקום שמערכת הביטחון תעשה את עבודתה ותמצא את האשמים היא פוגעת בחפים מפשע ובכך מחזקת את הקיצוניים ומחלישה את הרוב המתון של תושבי יצהר".

פעיל הימין עו"ד איתמר בן גביר מסר "לשלטונות הצבא אין סמכות חוקית לבצע תג מחיר במתיישבים אבל מעבר לכך ברור שמי שנתן את ההוראה הוא לא חכם, אירוע של הריסת בתים רק מעודד ומגביר את הסיכוי לעוד ועוד פעולות של תג מחיר ובטח לא מרגיע את השטח", אמר בן גביר.

עשרות תושבים מיצהר התעמתו הלילה (שלישי) עם כוחות הביטחון והרסו מוצב צבאי של חיילי מילואים ששמרו במקום. כוחות הביטחון דיווחו כי המפגינים גם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון ושרפו צמיגים. העימותים החלו לאחר שכוחות הביטחון הגיעו לישוב והרסו חמישה מבנים במקום.