"האויב במירוץ התחמשות"

מכ"ם נייד ייכנס לשימוש בחטיבות החי"ר והשריון וייתן מענה לאיומי טילים קצרי טווח שיכוונו לעבר לוחמים.

ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ד

חיילים
חיילים
דובר צה"ל

מכ"ם נייד חדש יסייע לשמירה על חיי חיילים במלחמה הבאה: בימים אלו קולט צה"ל את מכ"ם 'מגן הרוח', מכ"ם נייד שיוצמד לחטיבה המתמרנת (חי"ר או שריון), אשר תוכל לנוע איתו בכל מרחב ומקום במצב מלחמה.

המכ"ם ייספק מענה לאיום הירי תלול המסלול (רקטות, מרגמות וטילים), אולי אחד האיומים המרכזיים הצפויים בעימות מול גורמי טרור בכל תרחיש צפוי, הן בצפון והן בגזרת רצועת עזה.

"המכ"ם יזהה את מקורות הירי, כולל ירי קצר טווח, אשר יישוגרו לעבר החטיבה", סיפר לאתר צה"ל מפקד גדוד האיכון "עיטם", סא"ל יגאל קצב. "בנוסף להתרעה לכוחות הלוחמים, דבר שמציל חיים באופן מיידי, בעזרת המכ"ם ניתן יהיה לבצע סגירת מעגל באש לעבר מקור הירי, ובכך להשמידו", הוסיף.

המכ"ם החדש נועד לשעת חירום,  אך יוכל לקחת חלק בפעילות מבצעית שוטפת. "בשגרה, יוכל לאתר בזמן אמת מקורות ירי בגבולות השונים, וייתן מענה טוב בגבולות בתחום התמ"ס. אנחנו יודעים שכלל הארגונים צוברים אמל"ח תלול מסלול רב, וכי בכל עימות או חיכוך, יהיה איום זה אתגר לא קטן", אמר.

גם ארגון הטרור חיזבאללה מחזיק בארנסל רקטות משודרג, גדול מזה שהיה ברשותו במלחמת לבנון השנייה. עם זאת, במלחמה המכ"מים הגדולים של צה"ל ייבצעו משימות נוספות מלבד הגנה על כוחות לוחמים, ובהם הגנה על העורף, ברמה המערכתית, לכן למכ"ם הנייד תפקיד כה משמעותי.

"המכ"ם מובנה כדי להתמודד עם איומים מגוונים", הוסיף סא"ל קצב. בעוד כמה חודשים ייכנס המכ"ם לשימוש בצה"ל.

הטמעתו הינה חלק מתהליך רחב בצה"ל, המקדם את עצמאותן ויכולותיהן של מסגרות הלחימה הטקטיות. אלה יאלצו להתמודד לבד עם חוליות גרילה, כאשר לא תמיד האמל"ח האסטרטגי נמצא בפוקוס על היחידה הטקטית.

לשם כך, יזדקקו הכוחות ליכולות איסוף מודיעין עצמאיות, וזאת לצד היקף המטרות הטקטיות שמגיע מהמטה הכללי בהתאם לתפיסת "הלוחמה מונחית מודיעין" (לוחמ"מ), שנועדה להנגיש את המידע המודיעיני מאגף המודיעין לכוחות בשטח בצורה מתקדמת ומהירה.