'תוקפי החיילים ביצהר - יורים לנו בראש'

איש ההתיישבות, משה זר, בביקורת חריפה על תוקפי החיילים ביצהר: מעשים שלא ייעשו. מעשים בעוכרנו. התפתחות חולנית של 'תג מחיר'.

שמעון כהן , ט' בניסן תשע"ד

משה זר
משה זר
צילום: פלאש 90

בדברים חריפים תוקף גואל הקרקעות ואיש השומרון, משה זר, את מבצעי המתקפה על חיילי צה"ל ביצהר. "הם יורים להתיישבות כדור בראש", הוא אומר לערוץ 7.

זר מציין כי יכולים להיות אירועים שבהם המדינה מעוללת לאזרחיה מעשים קשים מהבחינה הלאומית, הערכית או האישית, אך למעשים מסוג זה אין להסכים בשום פנים ואופן. "מדיניות של קהל לא יכולה להיקבע על ידי בחורים צעירים נחמדים ויפי תואר שלוקחים את החוק לידיים ועושים מעשים שלא ייעשו".

זר מציין כי ניסיונו האישי כולל לא מעט מקרים בהם המדינה גרמה לו עצמו כאב אישי ולאומי שאינו רוצה לפרט בהזדמנות זו, אך מעולם לא הרהר על אפשרות שמישהו ירים ידו על הצבא, המשטרה או רשויות החוק, "זה מעשה שלא ייעשה", הוא שב ואומר.

"אי אפשר לעשות מעשה שכזה ולא ניתן לתקן אחר כך. צה"ל זה כולנו. מישהו יכול להרים אצבע על רכוש של צה"ל? זו התפתחות חולנית של המושג 'תג מחיר'. אסור לגבות את זה ואסור להצדיק את זה. זה בעוכרנו. כשאתה מנקב גלגל במכונית של צה"ל, מה עשית? מי מרשה למישהו לעשות מעשה כזה. צריך לעמוד ולומר בצורה ברורה שאלו מעשים בלתי נסלחים שלא ניתן לעבור עליהם בשתיקה".

משה זר מוסיף ומציין כי גם בעמונה וגם בהתנתקות, "כאב שלא ניתן לתאר אותו", איש לא הרים ידו על חיילי צה"ל והפגיעות ברכוש צה"ל הם מקרים בודדים שניתן לספור אותם על כף יד אחת. "אנשים כאבו עד כדי קריעת לב. ידענו לחטוף, לצעוק מכאב ולכבד את היד המכה. החיילים והמפקדים לא הביאו את המעשה מהשקפת עולמם אלא ביצעו פקודות. אם חייל משרת בצה"ל חייבים לכבד אותם כי צה"ל הוא עצמנו ובשרנו. אין לנו צה"ל אחר. הצבא מלא בכיפות סרוגות. צה"ל זה אנחנו".

בהמשך הדברים נשאל זר אם הנוער שעל הגבעות, נוער שאותו הוא מכיר היטב מתוך שגרת חייו ופעילותו בשומרון, קשוב לדברים כדוגמת דבריו אלה. לדבריו רוב הנוער שבגבעות הוא רוב דומם והדבר דומה לכיתה של שלושים תלמידים שאחד מהם מרעיש ומיד הכיתה כולה מוכתמת בתואר 'כיתה מרעישה' "משום שאת השקט לא שומעים, נגד זה אני מתקומם", אומר משה זר ומוסיף כי אם חלילה אחד מילדיו, נכדיו או ניניו יהיה חלילה שותף למעשים מסוג זה מחאתו והתנגדותו למעשים תמשיך להיות באותה עצמה. "מי שעושה מעשה בלתי אחראי כזה תוקע כדור לכולנו במרכז הראש והגולגולת".