"הצבא דקר אותי בגב"

אליהו דרעי עזר כמה פעמים לצבא כאשר דיווח על מציאת כלי נשק וסייע בתפיסת ציידים לא חוקיים. למרות זאת ביתו שביצהר לא ניצל מהרס.

נתנאל כ"ץ , י"ג בניסן תשע"ד

סכין בגב. משפחת דרעי
סכין בגב. משפחת דרעי
באדיבות דובר יצהר

אליהו דרעי, שביתו נהרס בשבוע שעבר, חש כי היחס לו זכה מהצבא הוא בגדר כפיות טובה.

"בחצי השנה האחרונה מצאתי שלשה נשקים ומכשיר "ורד הרים" והחזרתי לצבא", סיפר דרעי. "יותר לא אתנדב להיות אזרח שומר חוק".

לדבריו, כמה שעות אחרי ההרס, קיבל טלפון מגורם בכיר בחטיבה: "מצטערים אליהו, לא ידענו שהבית הזה שלך", אמר לו לדבריו הבכיר, "המח"ט מבקש להביע גם כן את צערו".

לאליהו עיניים חדות: בהפרש של כמה שבועות הספיק אליהו למצוא שלשה נשקים, שניים מהם רובה ציד, ונשק צה"לי אחד – "תבור". בנוסף מצא אליהו מכשיר קשר של רכז שב"כ, "ורד הרים".

"שתי הפעמים שבהם החזרתי רובי ציד לצבא היו דומות" מספר אליהו. "נסעתי בשבילי השטח לכיוון הבקעה, ופתאום רכב ערבי שבא מולי זורק משהו מהאוטו".

הרכבים שכנראה חשבו שמדובר בג'יפ של כוחות הביטחון, עסקו בציד לא חוקי. "מיד חסמתי את השביל ועצרתי את הרכבים" ממשיך אליהו לספר, "קראתי לצבא, ומאצנו צבאים מתים מאחורה ורובי ציד גדול".

כמה שבועות לאחר מכן נסע אליהו למקום עבודתו באלון מורה, והבחין בחפץ מוזר בצד הדרך. לאחר שעצר הבחין אליהו בנשק "תבור" מושלך, "הנשק היה של סמ"פ בגבעתי שעשה 'קו' בגזרה", סיפר אליהו שהזעיק את הצבא והחזיר את הנשק.

לפני כחודשיים, בנסיעה ליד חטמ"ר שומרון, שוב הבחין אליהו בחפץ מוזר מושלך על אם הדרך, "יש לי עיניים טובות", מספר אליהו, "מצאתי 'ורד הרים', והבנתי שזה כנראה שייך לאיש שב"כ בכיר". שוב התקשר אליהו לצבא והשיב את האבידה.

כל זה לא עזר כאשר החליטו במערכת הביטחון לנקום בישוב יצהר על הפגיעה בצמיגיו של המח"ט, לפנות בוקר יום רביעי הגיעו כוחות ביטחון רבים לישוב יצהר הרסו שני מגורונים, אחד מהם של חייל גבעתי, ואת ביתו של אליהו דרעי שהיה במהלך בניה.

אליהו, אב לשנים, השקיע את כל רווחיו בבניית הבית החדש, "תקעו לי סכין בגב. יכולתי לגדול ולהיות פושטק פורע חוק, אבל בשלב מסויים החלטתי להתמסד". אליהו פתח מסגריה באלון מורה, הקים משפחה וחלם על בית חדש.

"היום אם אני מוצא משהוא, לא אחזיר בחיים", מסיים אליהו בכאב, "מביאים את הבן אדם לפינה סתם, וחבל".