'יש ארגונים ישראליים שנוהגים כגיס חמישי'

ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית רואה במתקפות על מדיניות ישראל מכבסת מילים המסתירה מאחוריה אנטישמיות לכל דבר.

שמעון כהן , ט"ו בניסן תשע"ד

אנטישמיות. חגואל
אנטישמיות. חגואל
חזקי עזרא

ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית, יעקב חגואל, רואה בביטויי הביקורת על מדיניותה של ישראל ובתופעות 'אנטי ציוניות' מכבסת מילים לאנטישמיות של ממש וככאלה שבסופו של יום מובילים לאירועים אנטישמיים כדוגמת זה שהתרחש בקנזס, ארה"ב.

חגואל, המרכז בעבודתו את נתוני האנטישמיות בעולם כולו, מספר בשיחה עם ערוץ 7 כי אין ספק במניעיו האנטישמיים של מבצע הירי בקנזס, וגם אם המידע על קריאתו 'הייל היטלר' בטרם פתח בירי אינו נכון ברור שהרקע למעשה אנטישמי לנוכח עברו של האיש, מאמרים שפרסם והתבטאויות קודמות שלו בגנות היהודים.

בהתייחסו לעצם קיומה של תופעת האנטישמיות בארצות הברית אומר חגואל כי אמנם נתוני 2013 מלמדים על ירידה בהיקף האירועים האנטישמיים בארצות הברית אך עם זאת יש לזכור שתופעות שכאלה עודן מתרחשות וקיימים אזורים שלמים בארצות הברית שבהם ליהודים מסוכן לעבור בהם עם סממנים ישראליים או יהודיים כדוגמת כיפה או מגן דוד.

אירועים אנטישמיים בארצות הברית, מספר חגואל, באים לידי ביטוי החל מטוקבקים עוינים באתרי אינטרנט דרך כתובות גרפיטי אנטישמיות ועד תקיפות אלימות של ממש. עם זאת הוא מדגיש כי בארצות הברית קיימים חוקים נוקשים וברורים נגד שנאת זרים באשר הם ולא רק כלפי יהודים וברוח זו הייתה גם התבטאותו של הנשיא האמריקאי אובמה לאחר הירי, עוד קודם שנודע שמוקד ההתרחשות הוא מרכז יהודי.

כשנשאל על התמודדותה של ההסתדרות הציונית עם התופעה אומר חגואל כי זו אומרת בקול רם ליהודי העולם כי כל מי שחפץ בכך יקבל סיוע לעלות לישראל ובמקביל מי שאינו חפץ בכך חייב לקבל הגנה ברורה על שלומו מצידה של המדינה בה הוא חי ככל אזרח אחר.

עוד נשאל חגואל אם גם הוא מקבל את הקביעה שהמתקפות על מדיניותה של ישראל מהוות כסות לאנטישמיות החדשה. חגואל משיב בחיוב וקובע כי 'בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו' וברוח זו גם בכל דור ודור קיימת אנטישמיות בעלת מאפיינים דומים וכל אותם ביטויים על ביקורת כלפי ישראל ומדיניותה או הגדרת המתקפות על ישראל במסווה של אנטי ציונות אינם אלא מכבסות מילים שמאחוריהם עומדת אנטישמיות לכל דבר.

עוד הוא מזכיר בהקשר זה את תופעת החרם על מוצרים ישראליים כביטוי נוסף לאנטישמיות. לדבריו 99 אחוזים ממקדמי החרמות על ישראל עושים זאת מתוך מניעים אנטישמיים ו"ישנם ארגונים ישראליים ויהודים שמתנהגים כגייס חמישי", קובע חגואל בהתייחסו לגורמים ישראליים ויהודיים בעולם הקוראים להחרמת ישראל ומוצרים מתוצרתה.