ארגונים יהודים בארה"ב: לתגבר האבטחה

על רקע פיגוע הירי בקנזס סיטי פנו ארגונים יהודים לרשויות בארצות הברית וביקשו לתגבר האבטחה במרכזים יהודיים במיוחד במהלך חג הפסח

אלירן אהרון , ט"ז בניסן תשע"ד

Village Shalom assisted living residence afte
Village Shalom assisted living residence afte
Reuters

בעקבות פיגוע הירי בקנזס סיטי שבו נרצחו שלושה בני אדם פנו ארגונים יהודים לרשויות בארצות הברית וביקשו לתגבר האבטחה במרכזים יהודיים במיוחד במהלך חג הפסח.

בראיון לעיתון USA Today אמר אלן פינקלשטיין, נשיא JCC, רשת המרכזים היהודיים בארה"ב, כי "אירוע כזה משפיע על כל אחד מאיתנו". פינקלשטיין אמר את הדברים לאחר שהירי הרצחני התרחש בסמיכות לסניף היהודי של ארגונו באוברלנד פארק שבקנזס סיטי.

בהמשך התייחס לחג הפסח. "פסח הוא חג החירות. אנחנו יושבים בליל הסדר שלנו ומדברים על הצורך בלהיות חופשיים. זהו חג החירות. כאשר יש לך מצב כזה, שבהחלט מאתגר את כל הרעיון של חופש, זה רק גורם לך עוד יותר להעריך את מה שיש לך", אמר.

מוקדם יותר דווח כי מחלקת התביעה בוושינגטון הגישה כתב אישום נגד פרייז'ר גלן קרוס, הרוצח בקהילה היהודית בקנזס. התביעה דורשת להשית עליו עונש מוות.

קרוס היה חבר בארגון הגזעני "קו קלוקס קלאן". הוא מוכר למשטרה כפעיל אנטישמי וגזעני והורשע בעבר בכמה עבירות בגין פעילות זו. בעברו היה קרוס חבר גם בארגון הניאו-נאצי "המסדר", שתמך באלימות נגד שחורים ויהודים. החשוד צעק "הייל היטלר" בעת מעצרו.

מהירי נהרגו שלושה בני אדם: טרי למאנו (53), מרפאה בעיסוק ואם לשניים, שביקרה את אמה הקשישה שמתגוררת בבית האבות "ווילג' שלום", וכן הנער ריט גריפין אנדרווד (14) וסבו וויליאם קורפורון (69), שביקרו במרכז הקהילתי היהודי שנמצא במרחק כמה עשרות קילומטרים משם. איש מהנרצחים לא היה יהודי.

שעות לאחר הירי קיימו בבית הכנסת, ערב חג הפסח, הקראת פרקי תהילים לעילוי נשמת הנרצחים ולרפואת הפצועים.