פרשת ראאד סלאח - המדינה ערערה על הזיכוי

בפרקליטות מזכירים כי סלאח קרא לעולם המוסלמי לפתוח באינתיפאדה אלימה לשחרור ירושלים תוך שימוש במילה "דם" בהקשרים רבים.

עדו בן פורת , כ"ב בניסן תשע"ד

השייח ראאד סלאח
השייח ראאד סלאח
פלאש 90

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה ערעור היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים על זיכוי השייח' ראאד סלאח מעבירה של הסתה לגזענות וכן על קלות העונש שנגזר עליו לאחר הרשעתו בעבירה של הסתה לאלימות.

הערעור הוגש על דעתו של פרקליט המדינה שי ניצן.

נזכיר כי בחודש נובמבר 2013 הרשיע בית המשפט השלום בירושלים את השייח' ראאד סלאח בעבירה של הסתה לאלימות וזיכה אותו מעבירה של הסתה לגזענות. במרץ 2014 דינו נגזר ל-8 חודשי מאסר בפועל ו-8 חודשי מאסר על תנאי.

כתב האישום עסק בדרשה שנשא השייח' סלאח ביום 16.2.07, בפני מאות מתפללים ומול כלי תקשורת רבים, במסגרת תפילות יום השישי. השייח' סאלח (שהורחק בצו בית משפט מתחומי העיר העתיקה בירושלים) ורבים משומעיו שנמנעה מהם הכניסה להר הבית באותו יום, קיימו תפילה המונית ברח' בן הדייה בשכונת ואדי ג'וז, במהלכה נשא השייח' סלאח דרשה בה הסית לאלימות ולגזענות, אל מול מיקרופונים ומצלמות התקשורת.

בפרקליטות מזכירים כי דברי השייח' סלאח כללו התבטאויות קשות כנגד השלטון הישראלי וכוחות הביטחון, אשר שיאן בקריאה ברורה לעולם המוסלמי לפתוח באינתיפאדה אלימה לשחרור ירושלים ומסגד אל אקצא, בגינה הורשע השייח' סלאח בהסתה לאלימות.

לאורך כל הדרשה השתמש השייח' סלאח במילה "דם" בהקשרים רבים, כשהוא מייחס לשלטון הישראלי ולכוחות הביטחון ביצוע מעשי טרור ורצח בחפים מפשע. בגין שימוש נוסף ב"אלמנט הדם" בדרשת השייח סלאח ייחסה לו המדינה עבירה של הסתה לגזענות.

באשר לעבירת הסתה לגזענות קבע ביהמ"ש כי דבריו אינם בהירים דיים וספק אם היה מודע לטיב המעשה ולאפשרות שדבריו יובילו להסתה לגזענות. המדינה תטען כי ''אין כל ספק כי דבריו של השייח' סלאח מתייחסים לדת היהודית ול'עלילות הדם' ולא לשום ציבור אחר או כל תופעה היסטורית אחרת. דברי ההסתה החמורה שיצאו מפיו לאורך כל הדרשה מופנים אך ורק כלפי מדינת ישראל והעם היהודי".

המדינה מבקשת מבית המשפט להרשיע את השייח' סלאח גם בעבירה של הסתה לגזענות. בנוסף, מבקשת המדינה להחמיר בעונשו על עבירת ההסתה לאלימות בה הורשע.