דרמה באתלטיקה: השיא ההיסטורי ישלל?

האצנית אולגה לנסקי שברה את השיא בריצת מאה מטר לנשים שהיה שייך לשחמורוב, אחרי שלא הגיעה לבדיקת סמים וככל הנראה ישלל שיאה.

נרי וייס , כ"ב בניסן תשע"ד

מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. רק לפני שלושה ימים השיגה האצנית אולגה לנסקי הישג שיא בריצת מאה מטר לנשים, כשסיימה את הריצה לאחר 11.42.

הישג זה של האצנית הישראלית שבר את שיאה של אצנית העבר הישראלית אסתר רוט שחמורוב, שעמד על 11.45 והושג לפני 42 שנים באולימפיאדת מינכן 1972.

השיא של שחמורוב שנשבר הוא אולי האירוע הספורטיבי היחידי של הישראלים שייזכר לטובה מאותה אולימפיאדה ארורה, שבה נרצחו 11 מהספורטאים הישראלים ע"י ארגון הטרור "ספטמבר השחור". שחמורוב השיגה את התוצאה שנשמרה 42 שנה כמה ימים לפני הטבח הנוראי, ומיד לאחר הטבח חזרו כל הספורטאים הישראלים לארץ, ואילו האולימפיאדה המשיכה להתקיים בלעדיהם. 

בחזרה ללנסקי. היום (שלישי) נודע כי שיאה החדש של האצנית הישראלית המוכשרת, עתיד להיגנז. הסיבה: לנסקי לא הופיעה לבדיקת הסמים שלאחר הריצה. כידוע, לאחר כל תחרות ספורט מבקשים מכמה ספורטאים נבחרים לבצע את הבדיקה ההכרחית בכדי לשלול אפשרות שאחד המתחרים ביצע עבירה ולקח אי אלו סמים ממריצים לפני התחרות שיעזרו לו להגיע להישגים גבוהים מהרגיל.

לנסקי התבקשה להגיע לבדיקה שגרתית שכזאת כבר ביום ראשון האחרון שלאחר התחרות אך הודיעה כי לא תוכל להגיע, זאת בשל מצבה הרפואי החמור של סבתה, שנמצאת באוקראינה. לנסקי הודיעה ליו"ר הוועדה למניעת סמים בספורט, ד"ר ז'ק אשרוב כי נאלצה לצאת בדחיפות לאוקראינה וכי לא תוכל להגיע לבדיקה.  

ד"ר אשרוב אמר כי אין באפשרותו לבצע בדיקת סמים לאחר כמה ימים מהפעילות הנמרצת, וכי יהיה על לנסקי להופיע בפני הוועדה ולספק הסברים משכנעים על ההתחמקות. במידה שלנסקי לא תשכנע את היושבים בוועדה בדבר התחמקותה מהבדיקה, ישלל שיאה בטענת שהושג בדרכים לא כשרות, ושחמורוב תמשיך להחזיק בשיאה ההיסטורי.

מי שהתקשרה לברך את לנסקי מיד עם תום התחרות הייתה שרת הספורט לימור לבנת, שאמרה ללנסקי שהיא "מתפעמת מהחוסן הפיזי והנפשי שהפגינה בהישגה האדיר". גם לנסקי עצמה העידה כי היא מאוד הופתעה מהשיא שהשיגה, וכי לא ציפתה להישג שכזה כבר בתחרות הראשונה. "בכל מקרה", אמרה לנסקי "אני רוצה לשפר את השיא עוד".

שחמורוב אמרה לאחר שהתבשרה על שבירת השיא כי היא שמחה מאוד והיא ציפתה לזה, שכן היא "עוקבת אחרי הישגי הילדה הזאת כבר מתחרויות גיל בית הספר".

אז האם לנסקי היא גיבורת ישראל או אולי לא?

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il