הרב לאו בפירוש חדש למסכת אבות

לקראת שבתות הקיץ, בהן נוהגים ללמוד את פרקי אבות הוציא הרב ישראל מאיר לאו פירוש חדש למסכת, "שער וכניסה לעולם היהדות".

ישי קרוב , כ"ב בניסן תשע"ד

הרב ישראל מאיר לאו
הרב ישראל מאיר לאו
צילום: פלאש 90

בשבת הקרובה יתחילו המתפללים, על פי חלק מהמנהגים, לקרוא את הפרק הראשון של פרקי אבות - פרק אחד בכל שבת עד שבועות ובחלק מהמנהגים עד ערב ראש השנה.

בספר חדש, הרואה אור בהוצאת ידיעות ספרים, פירש רבה של תל אביב ולשעבר הרב הראשי לישראל, הרב ישראל מאיר לאו את פרקי אבות, בפירוש מיוחד ופשוט להבנה.

בראיון לערוץ 7 סיפר הרב לאו כי הוצאת הספר החדש באה לאחר שבעבר הוא הוציא ספר עם פירוש על מסכת אבות שהיה מיועד יותר לבחורי ישיבות מאחר והיה יותר עיוני.

"כל הזמן חלמתי שמסכת אבות תדבר גם לדור הזה ולכל חלקי הציבור - גם מי שלא שומר מצוות ומי שלא למד דבר ביהדות", סיפר הרב לאו וציין כי מסכת אבות היא "ספר יסודי להגיע דרכו לעולם היהדות".

הוא הזכיר חלק מהביטויים הנאמרים במסכת בהם 'ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה', 'איזהו עשיר השמח בחלקו' ועוד, "דרך דברי חכמה כאלה אדם יסתקרן ללמוד את יתר מקצועות היהדות".

המטרה בתחילה, ציין הרב לאו, היתה להוציא בכרך אחד את כל הפירוש למסכת אבות, "אבל לא הצלחנו. אי אפשר לחתוך בבשר החי ולהוציא במקום שישה כרכים כרך אחד". בסופו של דבר הסדרה תכלול שלושה כרכים וכעת, הכרך הראשון הוא פירוש על שני הפרקים הראשונים במסכת.

רבה של תל אביב ציין כי המטרה בהוצאת הסדרה היא קירוב לבבות. הוא סיפר כי בעבר הוא השתתף במפגש עם נוער בהם נשאלו התלמידים איפה כתוב 'אם אין אני לי מי לי', מה המקור של 'איזהו עשיר השמח בחלקו וכו'' ועוד, "קיבלנו ים של תשובות - ממשיל משלים גדול בצרפת ועד חנניה רייכמן - עיתונאי שנון שבכל שבוע פרסם פתגם חדש. רק אחד שהיה מתיכון מחולון אמר כי הביטויים נאמרו בפרקי אבות.

הוא הגדיר את המסכת כ"שער וכניסה לעולם היהדות".

"הספר נקרא 'אבות לדור' כי אלה הם האבות הרוחניים לדור וכמו כן הטעמנו את דברי האבות לדור החדש".

ומה הספר הבא שבקנה? הרב לאו גילה כי הוא עמל על ספר חדש - 'הדרה של תורה', "לקט ציורים של שומרי מצוות שציירו את התורה ועדיין לא ראו אור. כל הציורים הם ללא סטיה מההלכה ולכל פרשה ופרשה יש רעיון שאני כתבתי".

אבות לדור
הרב ישראל מאיר לאו
כרך ראשון בסדרה
הוצאת ידיעות ספרים
471 עמ'