מוסדות הציונות הדתית מזהירים מקריסה

כספים הובטחו כנגד הפחתת שכר הלימוד ולא הגיעו, מאות אלפי ש"ח קוצצו רטרואקטיבית. אלה ועוד ידונו בכנס חירום. ואיפה 'הבית היהודי'?

שמעון כהן , כ"ג בניסן תשע"ד

השר וסגנו. מקצצים? ומה עם ההבטחות?
השר וסגנו. מקצצים? ומה עם ההבטחות?
פלאש 90

אחר הצהרים (רביעי) יתכנסו ראשי מוסדות החינוך של הציונות הדתית לכינוס חירום בישיבת צביה ביד בנימין, ובו ידונו במשבר התקציבי החמור המאיים על המשך פעילותם של המוסדות.

בראיון לערוץ 7 מספר שוקי סט, מנהל כלכלי של מרחב מרכז במרכז ישיבות בני עקיבא, על הגורמים למציאות הקשה שאליה נקלעו המוסדות ועל החששות לקראת ההמשך.

"אנחנו מתמודדים התמודדות לא פשוטה עם גזירות כלכליות שהשית עלינו משרד החינוך", אומר סט ומציין שניים מהמוקדים המרכזיים של גזירות משרד החינוך על החינוך הציוני דתי. בראש ובראשונה הוא מספר על קיצוץ תקציב מדעי היהדות הכולל את שעות תגבור לימודי הקודש. מסתבר שתקציב זה קוצץ רטרואקטיבית גם על סכומי השנה שעברה ולמעשה קוצץ סכום של בין מאה למאתיים אלף שקלים מתקציבו של כל מוסד ומוסד.

סט מבהיר כי לאחר שאוזנו תקציבים ולאחר ששולמו משכורות התבשרו המוסדות על ההחלטה לקצץ מתקציביהם את הסכומים שהועברו אליהם בשנה שעברה, וזאת ללא סיבה נראית לעין.

סוגיה נוספת שאותה מזכיר סט היא הפחתת שכר הלימוד בעשרה אחוזים, מהלך שבוצע מתוך הסתמכות על הבטחת משרד האוצר והגורמים הנוגעים בדבר שהסכום שהופחת ישופה ממקור אחר. עד כה, כמעט שנת לימודים שלמה לאחר ההפחתה, לא הועברו הסכומים ההכרחיים להמשך תפקודם של המוסדות, "ולמרות זאת השירות שאנחנו נותנים לא פחת, שעות קודש מתוגברות, לא שינינו את מערך השעות ולא פיטרנו מורים או אנשי צוות".

סט מדגיש כי בפגישות חוזרות שקיימו נציגי המוסדות עם משרד החינוך הובהר להם שהפחתת עשרת האחוזים משכר ההורים לא תוכל להתבצע מבלי שהכסף יגיע ממקור אחר, "מישהו צריך לשלם את הפער הזה אבל עד היום לא קיבלנו את הכספים ואנחנו כבר מתקרבים לשנה הבאה".

ומה עם נציגיו הפרלמנטאריים של המגזר הציוני דתי? סט מספר כי אלו עושים ככל יכולתם על מנת להעביר את הכספים המדוברים אך הבירוקרטיה אינה פשוטה כלל ועיקר והתוצאה היא שראשי המוסדות הם שמוצאים את עצמם עומדים מול העובדים. "אם לא יהיו לנו מקורות חלופיים נצטרך לצמצם בתכנית הלימודים או לפטר מורים ואנשי צוות".

סט מוסיף ומציין כי הוא רואה בשלוחיו הפוליטיים של הציבור הציוני דתי, שלוחים המצויים סביב שולחן הממשלה, כאלה האמורים להבטיח שהכספים יועברו למוסדות וימנעו את הפגיעה הקשה בהם. "אין במערכת הזו שמנת. אנשים נותנים כמיטב יכולתם והם רוצים לקבל משכורת הוגנת", הוא אומר ומבהיר כי אמנם בכינוס היום לא צפויה להישמע נימת איום אך חשוב להביא את המצב לידיעת ההורים בציונות הדתית ובתוך כך את האפשרות לפיה בשנה הבאה לא תיוותר ברירה אלא להעלות את שכר הלימוד.

להערכתו אם חברי הכנסת של 'הבית היהודי' יבינו ויפנימו שקיימת כאן צעקה אמיתית שעולה מהשטח הם יוכלו לסייע ולעזור. "אני מעריך שהדברים יעשו את שלהם ואם לא נבחן את המשך דרכנו".

בהמשך הדברים נשאל שוקי סט אם הגישה האופיינית לציבור הציוני דתי, גישה שקטה שאינה מכה על השולחן ומאיימת, לא תביא אישים כמו שר האוצר לחוש שניתן להמשיך באותה מדיניות וציבור זה ימשיך לסבול בשקט ולספוג. "אנחנו ציבור אידיאליסטי שמתייחס אל כסף כאל מילה גסה שאומרים אותה בשקט", אומר סט ומוסיף: "אבל אם אין קמח אין תורה. לא מגלגלים כאן מיליונים אלא מבקשים שכר סביר, מבקשים מהאנשים ששלחנו את מה שהובטח לנו, תנו לנו את האפשרות לתת את התכנית העשירה שלנו להמשך החינוך שלנו".