ממתי כחלון תוקף את הימין?

בכיר ב'מנהיגות יהודית' ויועצו לשעבר של משה כחלון מנסה לפצח את חידת ביקורתו על הימין ומתייחס לאפשרות חבירת כחלון ללבני וליברמן.

שמעון כהן , כ"ג בניסן תשע"ד

מתחייב. כחלון
מתחייב. כחלון
פלאש 90

שאלה לא פשוטה מרחפת בחלל האוויר מאז התבטא השר לשעבר משה כחלון נגד מה שהוגדר בפיו כהשתלטות הימין על הליכוד – איך קורה שאדם שהיה ידידם של אנשי חטיבת 'מנהיגות יהודית', הקפיד להגיע לכל אירוע של יו"ר החטיבה, משה פייגלין, היה חלק בלתי נפרד מקבוצת 'המורדים' בתקופת ההתנתקות והצהיר אמונים לארץ ישראל בכל הזדמנות, מבקר באופן תקיף כל כך את השתלטות הימין על הליכוד עד כדי כך שהוא רואה בכך עילה להקמת מפלגה חדשה?

על מנת לנסות ולפענח את החידה שוחחנו עם מי שהיה יועצו של כחלון בימיו כשר בממשלת נתניהו, יו"ר חטיבת מחקר ופיתוח ב'מנהיגות יהודית', מיכאל פואה, והצבנו בפניו את חידת כחלון והימין.

בראשית דבריו מבהיר פואה כי בעיניו כחלון הוא "אדם ערכי מאוד, מיוחד מאוד ואנושי מאוד, אדם שהיה תענוג לעבוד איתו. קידמנו יחד במשרד הרווחה דברים מאוד חשובים עד שנקטעה הכהונה שלו. מדובר באדם מזן מיוחד מאוד בפוליטיקה הישראלית".

דבריו אלה של פואה נראים כמחדדים את חידת כחלון. איך קורה שאדם ערכי כל כך מפנה לכאורה גב לידידיו האידיאולוגיים. פואה סבור שהדברים מעט שונים. הוא אמנם מגדיר את התבטאותו של כחלון כאמירה אומללה במקצת, אך מוסיף ומציין כי להערכתו "קבוצת מנהיגות יהודית לא הפריעה למשה כחלון. היה בינינו שיתוף פעולה מצוין". לדבריו כחלון הפנים והבין את המיוחדות שבפעילות 'מנהיגות יהודית' כחטיבה שאינה ממוקדת אך ורק במתרחש ביהודה ושומרון על אף חשיבותם הגדולה של הדברים הנעשים שם, אלא רואה את מכלול פניה של החברה בישראל, מביעה עמדה ומכוונת את פעילותה אל המכלול הזה, "על הרקע הזה היה שיתוף פעולה בנושאי רווחה, כלכלה וחברה".

עם זאת סבור פואה כי ביקורתו של כחלון מופנית לכיוון מעט שונה. "אם אני מבין נכון את הביקורת שלטעמי נאמרה שלא בסגנון נכון, היא מופנית על קבוצות לחץ שמכוונות רק לנושאי יהודה ושומרון". להערכתו כחלון אמנם רואה חשיבות עליונה במתרחש ביהודה ושומרון, אך הוא מבקר את הגורמים הרואים את כל המכלול אך ורק דרך הפריזמה של יהודה ושומרון ולעיתים הדברים באים על חשבון דברים אחרים.

פואה מציין כי עמדתו זו של כחלון אינה חדשה וגם כאשר פעלו הוא וכחלון יחד "הייתה לו טרוניה על הקבוצות הללו שרואות רק מאחז כזה או בניין אחר שהם דברים חשובים וגם לו הם היו חשובים. יש תמונה הרבה יותר רחבה וצריך לקחת אותה בחשבון בלי לוותר על הדברים החשובים האלה כפי שהוא עצמו לא ויתר עליהם גם עוד לפני שעבדנו יחד".

עוד נשאל פואה האם ההערכות של פרשנים ולפיהם יחבור כחלון לקראת הבחירות הבאות למפלגה משולשת בראשתו יחד עם ליברמן ולבני, האם הערכות אלה הגיוניות בעיניו. לטעמו מדובר באפשרות ריאלית תיאורטית שאפילו יכולה לעשות לא מעט טוב לעם ישראל, כלשונו. פואה מזכיר כי עד כה מפלגות מרכז שגרפו אליהן קולות מתנדנדים הובילו את המנדטים שצברו לכיוון שמאל ואילו מפלגה שכזו אם תקום עשויה להציב את ציבור בוחריה בצד הנאמן יותר לארץ ישראל ולעם ישראל, כהגדרתו.

ואם הכול עשוי להיות כל כך טוב, האם גם 'מנהיגות יהודית' עשויה להצטרף למפלגה שכזו, ולו בהיבט התיאורטי? פואה לא שולל את הרעיון ולא דוחה אותו. "מבחינתנו הכול פתוח. כל דבר יכול להיות אפשרי", הוא אומר ומזכיר כי היעד הוא המנהיגות ולא ההשפעה הממוקדת בנקודת זמן קצרה כזו או אחרת.

להערכתו לו היה כחלון מתמודד בבחירות הקודמות היה גורף כ-15 מנדטים ובתמונת מצב שכזו הבאה על חשבון 'יש עתיד' "לא היינו רואים את כל קשקושי המו"מ הללו".

באשר לאפשרות הרואה בדבריו של כחלון נגד השתלטות הימין התבטאות שאין מאחוריה אלא מגמה לגריפת קולות מהמרכז, מסופק פואה אם כחלון היה נוטל חלק במהלך שכזה שכן מדובר ב"אדם שפיו וליבו שווים".