לביא: "תפילת נשים" עשה מהפכה

ח"כ לביא גאה בכך שהצליחה להחזיר לארון הספרים היהודי את ספרה של פאני נוידא - שעות התייחדות. "היום זה נמצא כמעט בכל המגזרים"

בני טוקר , כ"ה בניסן תשע"ד

ח''כ עליזה לביא
ח''כ עליזה לביא
צילום: פלאש 90טוען....

הוצאת ידיעות אחרונות, הוציאה לאחרונה את הספר שעות התייחדות, ספר תפילות נשים שחיברה פאני נוידא לפני כמאה שנה ותורגם עתה מגרמנית לעברית.

ח"כ ד"ר עליזה לביא, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ומי שהוציאה את הספר 'תפילת נשים', שמתבסס בין השאר על תפילותיה של נוידא, אומרת לערוץ 7 כי הספר עשה מהפכה בכל המגזרים, "הספר זוכה לעניין רב בארץ ובעולם, היום אתה רואה בנות שהולכות להתפלל עם זה לכותל, זה רב מכר בארה"ב וקנדה. בספר תפילת נשים תרגמתי 14 תפילות. היום אתה רואה אלפי נשים ונערות ברגעים של משבר ושמחה שמשתמשות בספר הזה".

לדבריה, הספר הכניס לתודעה תפילות שלא היו קיימות, "יש תפילות לבת מצווה, ללידת בת, לאימא שמלווה את הבת לחופה, תפילה לאימא שחלילה קוברת את בנה, תפילת יזכור לאם שאיבדה את ילדה שזה לא קיים היום.

פאני נוידא הצליחה מתוך כפר קטן בצ'כיה לכתוב בשפה הגרמנית סידור שעד אז אף אחת לא העזה להוציא דבר כזה. זה היום זוכה להכרה ופרסום ונותן מענה לצרכים של דור. אני מוצאת נשים עם הספר תפילות נשים בכל המגזרים כולל במגזרים החילונים וגם החרדים".

ח"כ ד"ר לביא מציינת כי גם גברים מוצאים עניין בספר, "הספר נכתב אמנם לנשים, אבל בפועל ישנם רבים שמבקשים להתפלל בספר הזה, כי הסידור מאיים עליהם ודווקא תפילות שאישה כותבה יש בהם לתת מענה".