"פרספקטיבה מרתקת ומזעזעת כאחד"

בתערוכה שתוצג בכנסת נראית שואת היהודים מבעד לעדשות מצלמותיהם האישיות של חיילי וורמאכט מהצבא הנאצי.

עוזי ברוך , כ"ז בניסן תשע"ד

אוושויץ שואה מחנה ריכוז
אוושויץ שואה מחנה ריכוז
Thinkstock

תערוכת הצילומים ייחודית בשם "פנים ואחור" תוצג ביום השואה במשכן הכנסת במהלך טקס יום השואה המסורתי, "לכל איש יש שם".

התערוכה מוצגת ביוזמת מכון 'שם עולם' העוסק בחקר, חינוך והנצחת השואה. בתצוגה יוצגו לראשונה תמונות מזעזעות שצילמו חיילי וורמאכט, צבא הקבע של המשטר הנאצי במצלמות אישיות בימי כיבוש מזרח פולין וימי מבצע ברברוסה, ובהם מתועדים החיילים כשהם מבזים ומשפילים יהודים באופן מחליא.

צילומים אלו "שואבים" את הצופה אל נקודת מבטו של החייל הנאצי ומאפשרים כניסה מזעזעת אל תוך עיניו.

אלא שזהו רק מימד אחד של התמונה שתוצג בתערוכה. בצדם האחר של הצילומים כתבו הגרמנים בכתב ידם אמירות אנטישמיות כ"מזכרת" כדוגמת: 'פושעים יהודים', 'יהודים בעבודתם', 'התפוצצות בתי כנסת' והשפל מכולם: 'יהודים מתים'. לצד התמונות והכותרות של חיילי הוורמאכט שמבטאות את כל צדדיה של התמונה, מלפנים ומאחור, יוצגו גם ציטטות מתוך זכרונותיהם של יהודים שהיו בלב התופת ושרדו.

התערוכה מהווה תיעוד מצולם אחרון ויחיד של יהודים שחיו בעיירות הקטנות ולא היה להם כל תיעוד: העיירות שדליץ, קוצק, ראדום, חלם וסביבתן, ונרצחו בתקופת השואה. בניגוד לעיירות הגדולות כדוגמת ורשה, לודז' ולבוב בהן תועדו היהודים בדרכים רבות, היהודים בעיירות אלו כמעט ו"אבדו" בתהום הנשיה וצילומים אלו הם היחידים שמספרים לראשונה את סיפורם בתקופת השואה. החיוך והצחוק, ועמם מבטי הייסורים והכאב, שולחים לנו מהם דרישת שלום אחרונה. למרבה ההפתעה, דווקא הרוצחים הנתעבים שרצו בהשמדתם של היהודים- היו לאלו שהנציחו אותם.

אחרי מותם של החיילים התגלו האלבומים הללו על-ידי בני משפחותיהם של חיילי הוורמאכט, ואלו הועברו לתיעוד והנצחה בארכיון השמור של מכון 'שם עולם'.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר "זיכרון השואה, דווקא בחלוף השנים, הופך למשימה לאומית בעלת חשיבות עליונה. הכנסת, ככל שתוכל, תבקש להרבות בפעילויות זיכרון ואירועי הנצחה". ראוי להזכיר כי ביום השנה הבינלאומי לשחרור מחנה אושוויץ בינואר השנה, שלחה הכנסת לטקס ההנצחה באושוויץ משלחת חסרת תקדים בהיקפה בה השתתפו קרוב למחצית חברי הכנסת, שרים ואישים רבים נוספים.

הרב אברהם קריגר אמר היום "תמונות אלו שצולמו במצלמותיהם האישיות של חיילי וורמאכט נותנות לנו הצצה ייחודית אל תוך זווית עיניהם של חיילים נאצים במהלך אחת מהתקופות החשוכות בהיסטוריה. מדובר באחד מהתיעודים היחידים של הקהילות הקטנות בפולין שהושמדו במהלך השואה וכמעט ואבדו בתהום הנשייה. באמצעות המצלמה האישית הצופה נשאב אל תוך עיניו של הקצין הנאצי ורואה את הזוועות מנקודת מבטו של הרוצח. זוהי פרספקטיבה מרתקת ומזעזעת כאחד."

לעיון בתמונות לחץ כאן