נמשכת שביתת המטפלות במעונות גוש עציון

הורי הפעוטות הפגינו הבוקר מול משרדי המועצה, במועצה מאשימים את ההסתדרות ואילו בהסתדרות דוחים את הטענות.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בניסן תשע"ד

תינוק
תינוק
Office XP

שביתת המטפלות במעונות בגוש עציון נכנסה הבוקר (ראשון) ליומה החמישי, וסופה איננו נראה בשלב זה באופק.

עשרות הורים הגיעו הבוקר מול משרדי המועצה האזורית גוש עציון והפגינו נגד התמשכותה של השביתה, הפוגעת קשות בהורים.

ההורים דורשים מהמועצה לפעול על מנת להגיע להסכמות עם ההסתדרות ולסיים את שביתת המטפלות, המועסקות על ידי מתנ"ס גוש עציון.

מהמועצה נמסר לערוץ 7, כי "מזה כמה חודשים מתנהל מו"מ עם הסתדרות העובדים באשר לתנאי העסקת המטפלות במעונות. מטרת ההסתדרות להיות ארגון יציג מה שלא היה עד כה ולהשיג הסכם קיבוצי בכל מחיר כאשר תוכנו פרטיו והשלכותיו לא מאוד מעניינים אותם אפילו במחיר שינוי לרעה בתנאים. במהלך המו"מ אשר אליו ניגשנו בניקיון כפיים הבהרנו כמה פעמים כי אנו מודעים לרמת השכר הנמוכה לסקטור זה בכל הארץ ומבינים כי יש צורך בשינוי אך הכתובת היא מדינת ישראל ולא אנחנו".

במועצה מציינים כי היתה הסכמה לנסות להתקדם ולעשות שיפור מסוים בתנאי העסקת המטפלות, אולם "הבהרנו כי לא נוכל להסכים לשינוי אשר משמעותו הכלכלית היא חוסר יכולת להמשיך להפעיל את המעונות באיתנות ראויה".

"כיומיים לפני החג נפגשנו עם נציגי ההסתדרות והגענו להסכמה על עקרונות להתקדמות במו"מ לקראת הסכם. סוכם גם כי לא תהיה שביתה כל עוד יש מו"מ. לצערי הרב למרות סיכום זה החליטה ההסתדרות לקיים שביתה והודיעה על כוונתה זו בערב חג שביעי של פסח. על אף שלא מקובל לנהל מו"מ בעת שביתה ולמרות יעוץ משפטי שקיבלנו שלא לשבת עימם החלטנו בכל זאת לעשות מאמץ משמעותי ולנסות לגשר על הפערים. לשם כך נפגשנו ביום חמישי בבוקר למשך 3 שעות אצל הממונה על סכסוכי עבודה בתמ"ת עם נציגי ההסתדרות אשר שוב לצערי נתנו לנו להבין שמבחינתם אין מקום לשום תזוזה וללא חתימה על הסכם במקום השביתה תימשך! ואכן השביתה נמשכת. מאז ועד היום לבקשת הממונה על הסכסוכים שיפרנו את הצעתנו פעמיים ובכל פעם חזרו בהם נציגי ההסתדרות ודרשו עוד. ככל הנראה לא נוכל לחתום על הסכם בדרישות הנוכחיות כיוון שמשמעות חתימה על הסכם היא לקריסה כלכלית וסגירת המעונות", הוסיפו במועצה.

יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, דחה באופן מוחלט את כל הטענות. בשיחה עם ערוץ 7 ציין בונפיל, כי הנהלת מתנ"ס גוש עציון, שהוא המעסיק של העובדות, לא עמדה בסיכומים קודמים בנוגע לתנאי ההעסקה של המטפלות.

"יש לנו חתימה מהם של מנהל המתנ"ס שהוא מוכן לשלם למטפלות כמו למטפלות עובדות נעמ"ת והוא לא מוכן לעמוד בזה. היו לנו סיכומים נוספים איתם והם לא עומדים באף מילה שלהם", אמר בונפיל.

"המטפלות מסכנות, אנחנו לא ניתן להתעלל במטפלות, עברו הימים האלו, גם אם זה בגוש עציון", הוסיף בונפיל.

גורם בכיר בהסתדרות ציין, כי "אם עמדת המועצה והמתנ"ס כל כך ברורה, ואנחנו הם אלו שהפרו את הסיכומים, מדוע הם לא פונים לבית הדין לעבודה שיחזיר את המטפלות לעבודה. אם הם כל כך צודקים שילכו לבית הדין ויוציאו צווים, הרי אצלם הכל כשורה".